Hollanda, İngiltere ve Almanya Başkonsolosluğu'ndan sonra Fransa da güvenlik gerekçesiyle kapatıldı

Hollanda, İngiltere ve Almanya'nın ardından Fransa'nın Taksim'de bulanan İstanbul Başkonsolosluğu da güvenlik nedeniyle geçici bir süreliğine kapatıldı.

Google Haberlere Abone ol
Hollanda, İngiltere ve Almanya Başkonsolosluğu'ndan sonra Fransa da güvenlik gerekçesiyle kapatıldı

Hollanda ve İngiltere’nin ardından Beyoğlu’nda bulunan Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu da güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatıldı.

Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu'nun Instagram hesabından yapılan paylaşımda, güvenlik nedeniyle başkonsolosluğun bugün (1 Şubat 2023) kapalı kalacağı belirtildi. Açıklamada, bugün için planlanan vize ve pasaport randevularının da iptal edildiği bildirildi.

Beyoğlu’nda bulunan Hollanda Başkonsolosluğu da olası protesto gösterileri ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle geçici süreyle ziyarete kapatılmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise seyahat uyarısını güncelledi. Yapılan açıklamada, İngiliz vatandaşlarının 2022'de Türkiye’ye 3 milyon 330 binden fazla ziyaret gerçekleştirdiği ve çoğu ziyaretin sorunsuz geçtiği belirtilerek, vatandaşlarından artan terör riski nedeniyle dikkatli olmaları ve festival dönemleri de dahil olmak üzere yabancı uyrukluların rağbet ettiği kalabalık yerlerde tetikte olunması gerektiği kaydedildi. İngiltere Başkonsolosluğu, geçici olarak ziyarete kapatıldı.

ABD VATANDAŞLARINI UYARMIŞTI 

ABD Büyükelçiliği de dün yaptığı açıklamada Türkiye’de özellikle İstanbul’da Beyoğlu, Galata olmak üzere batılı turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerde olası terör saldırısına karşı vatandaşlarını uyarmıştı.

BİR UYARI DA KANADA'DAN GELDİ

Almanya, İngiltere ve Hollanda'nın güvenlik endişesi gerekçesiyle İstanbul'da bulunan başkonsolosluklarını kapattığını duyurmasının ardından Kanada da yakın bir zamanda Türkiye'de terör saldırısı gerçekleştirebilme tehdidi olduğunu açıklayarak vatandaşlarını uyardı.

Hollanda, İngiltere ve Almanya Başkonsolosluğu'ndan sonra Fransa da güvenlik gerekçesiyle kapatıldı - Resim : 3

Kanada Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki ve Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarına yönelik "acil" koduyla koduyla uyarı mesajı yayınladı:

"Türkiye'de terörist saldırı tehdidi ve ülke genelinde gösteri olasılığı nedeniyle çok dikkatli olun."

FRANSA DA İSTANBUL'DAKİ KONSOLOSLUĞUNU KAPATTI 

Fransa, bugün aldığı bir kararla, Beyoğlu’ndaki konsolosluğunun kapısına kilit vurdu.

İstiklal Caddesi’nde bulunan Fransa Başkonsolosluğu’na gidenler, binanın kapısına asılan “Geçici bir süreliğine kapalıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz” yazısıyla karşılaştı.

Hollanda, İngiltere ve Almanya Başkonsolosluğu'ndan sonra Fransa da güvenlik gerekçesiyle kapatıldı - Resim : 4

Fransa'nın konsolosluğu kapatma kararından hemen öncede yine Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi ülkeler de çeşitli güvenlik sorunlarını ileri sürerek konsolosluklarını kapatma kararı almışlardı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin