Farplas otomotiv firmasındaki işçiler eyleme başladı. Kendilerini fabrikaya kapatan işçilere dışardan da destek var

Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren Farplas otomotiv firmasında 24.00-08.00 vardiyasındaki işçiler ücret artışı için yaptıkları eylemler gerekçe gösterilerek kovulan işçilerle birlikte fabrika işgaline başladı.

Google Haberlere Abone ol
Farplas otomotiv firmasındaki işçiler eyleme başladı. Kendilerini fabrikaya kapatan işçilere dışardan da destek var

Plastik otomotiv parçaları üreten Farplas firması asgari ücrete yapılan artışı kendi çalışanlarına yansıtmadı. Maaşları asgari ücret seviyesine kadar gerileyen işçiler zam talep etti. Ancak yapılan zam teklifleri tatmin edici olmadı. Bunun üzerine işçiler 19 Ocak’ta iş bırakma eylemi yaparak üretimi durdurdu.

Eylem üzerine işveren işçilerle görüşmelere başladı. 20 Ocak’ta üretim tekrar başladı. Müzakereler devam ederken örgütsüz olan işçiler Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmaya başladı. Sendika üyelikleri başlayınca işçiler işverenin üye olmaktan vazgeçmeleri koşulunda yüksek zamlar yapılacağı yönünde sözler verdiğini açıkladı. Örgütlenme çalışmalarının devam etmesi üzerine 27 Ocak’ta sendikanın Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunmak için gerekli olan üye sayısına yaklaştığı sırada sendikalı ve sendikasız 100 işçi Kod-29 ile işten atıldı. İşçilere gerekçe olarak 19 0cak tarihinde yaptıkları iş bırakma eylemi gösterildi.

Fabrika önünde eylem başladı

BirGün'den Rıfat Kırcı'nın aktardığına göre, bunun üzerine fabrika önünde eylemler başladı. İşçiler fabrika önünde bir araya gelerek sloganlarla ve basın açıklamalarıyla taleplerini dile getirdi. Ancak işveren taleplere sessiz kaldı.

Fabrikada bugün gece vardiyası sloganlarla üretimi durdurdu. Tazminatları ödenmeden işten atılan işçiler de fabrika içerisine alındı. İşçilerin öncelikli talebi işten atmaların durdurulması, işten atılanların acilen işlerine geri alınması ve işverenin sendikal örgütlenme hakkına saygı göstermesi.

İşçilerin fabrikadaki eylemi sırasında polis de fabrika önüne yığınak yaptı.

İlerleyen saatlerde polis ekipleri, fabrikaya girince eylemdeki işçilerin bir kısmı da fabrikanın çatısına çıkarak sloganlarla direnişi sürdürdü.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin