Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi, Bakan Nebati detayları açıkladı. ÖTV muafiyetinden kimler, nasıl yararlanabilir? İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği ÖTV muafiyetinin detaylarını Hazine ve Maliye Bakanı Nebati açıkladı. Nebati, düzenleme kapsamında, ticari taksilerden ÖTV oranı yüzde 45 ila 80 aralığında olan ve motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyen binek otomobillerin ÖTV muafiyeti kapsamına alınacağını, söz konusu destekten yararlanacak diğer araçlara ilişkin detayların da hazırlanan mevzuat düzenlemesiyle belli olacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi, Bakan Nebati detayları açıkladı. ÖTV muafiyetinden kimler, nasıl yararlanabilir? İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa'nın Gemlik ilçesinde, taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, otobüs, çekici işletmeciliği, kamyonla ticari taşımacılık yapan esnaftan aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV alınmayacağı müjdesini verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati de müjdenin detaylarını paylaştı.

Nebati, kurumlar vergisi, ÖTV, KDV muafiyetleri ve indirimleriyle iş dünyasının faaliyetlerine ve yeni yatırımlarına destek verdiklerini dile getirdi.

YASAL DÜZENLEMEYLE NETLEŞECEK

Söz konusu destek için yasal düzenleme hazırlığı yaptıklarını vurgulayan Nebati, "Ticari taksilerden ÖTV oranı yüzde 45 ila 80 aralığında olan ve motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyen binek otomobiller kapsama alınacak, söz konusu desteğimizden yararlanacak diğer araçların detayları, hazırlıklarını yaptığımız yasal düzenlemeyle netleşecek" diye konuştu.

2016'DA 70 BİN MÜKELLEF YARARLANMIŞTI

Nebati, daha önce de taksi ve dolmuş esnafı başta olmak üzere birçok vatandaşa ÖTV indirimi sağladığını anımsatarak, şehir içi taksi ve dolmuş başta olmak üzere, servis, minibüs, midibüs ve otobüs taşımacılığı ile ticari yük taşımacılığı faaliyetinde bulunan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerine 2016 yılında da ÖTV indirimi sağlandığına dikkati çekti.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin