Şiddetli baş ağrısının nedeni. Patlamadan günler öncesinde sinyal verebiliyor ve kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor: Anevrizma

'Hayatımın en şiddetli baş ağrısı' diyorsanız aman dikkat. Şiddetli baş ağrısının nedeni beyin anevrizması olabilir. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bayri, kanamış olan anevrizmaların en tipik belirtisinin ise aniden başlayan şiddetli baş ağrısı ve genel durumda kötüleşme olduğuna dikkat çekiyor."Baş ağrısına bazen kısa süreli bilinç kaybı, bulantı ve kusma eşlik edebiliyor" diyen Dr. Bayri'den dikkat çeken uyarılar.

Google Haberlere Abone ol
Şiddetli baş ağrısının nedeni. Patlamadan günler öncesinde sinyal verebiliyor ve kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor: Anevrizma - Resim: 3

Doç. Dr. Yaşar Bayri, ailede birden fazla kişide var olan anevrizma öyküsünün de riski artırdığına işaret ederek, “Bu nedenle ailesinde fazla sayıda kişide anevrizma öyküsü olanların risk faktörleri ve tarama yapılması için hekimlerine başvurmaları öneriliyor. Zira erken dönemde tedbir alınması hastanın hayatının kurtulmasını sağlıyor” bilgisini veriyor. 

Beyin anevrizmalarının tedavisinde hedef, baloncuğun patlaması sonucu gelişebilecek olan beyin kanaması riskini ortadan kaldırmak. Bunun için iki tedavi yöntemine başvuruluyor: Balonun açık cerrahi ile klipslenmesi veya endovasküler girişimler, bir başka deyişle damar içi uygulamalar ile kapatılması.


SIRADAKİ GALERİ

Kahve ve limon karışımının müthiş faydaları Kahve ve limon karışımının müthiş faydaları
Kaynak: Medyatava