Şiddetli baş ağrısının nedeni. Patlamadan günler öncesinde sinyal verebiliyor ve kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor: Anevrizma

'Hayatımın en şiddetli baş ağrısı' diyorsanız aman dikkat. Şiddetli baş ağrısının nedeni beyin anevrizması olabilir. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bayri, kanamış olan anevrizmaların en tipik belirtisinin ise aniden başlayan şiddetli baş ağrısı ve genel durumda kötüleşme olduğuna dikkat çekiyor."Baş ağrısına bazen kısa süreli bilinç kaybı, bulantı ve kusma eşlik edebiliyor" diyen Dr. Bayri'den dikkat çeken uyarılar.

Google Haberlere Abone ol
Şiddetli baş ağrısının nedeni. Patlamadan günler öncesinde sinyal verebiliyor ve kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor: Anevrizma - Resim: 2

Dr. Bayri anevrizma hakkında şu bilgileri aktardı: "Yapılan çalışmalarda; hastaların yüzde 15-50’sinde patlamadan 6-20 gün önce gelişen hafif kanamalar nedeniyle ani ve şiddetli baş ağrısı görüldüğü bildirilmiş. Beyin kanaması geçiren hastaların yüzde 10-15’inde ani ölümler oluşabileceği için bu durumda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmak büyük önem taşıyor. Günümüzde anjiografik tomografi, MR anjiografi ve klasik anjiografi yöntemleriyle beyin anevrizmasına tanı rahatlıkla konulabiliyor. 

Beyin anevrizmalarının neden oluştuğu henüz tam olarak aydınlatılmamış olsa da bazı etkenlerin riski artırdığı biliniyor. Anevrizma tüm dünyada erkek ve kadınlarda eşit dağılım gösterse de, 50 yaş üstünde bu oran kadınlarda 2 kat fazla görülecek şekilde değişiyor. Bu artışta damar sağlığını koruyan östrojen hormonunun menopozla birlikte azalmasının etkili olduğu belirtiliyor.


Kaynak: Medyatava