Şiddetli baş ağrısının nedeni. Patlamadan günler öncesinde sinyal verebiliyor ve kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor: Anevrizma

'Hayatımın en şiddetli baş ağrısı' diyorsanız aman dikkat. Şiddetli baş ağrısının nedeni beyin anevrizması olabilir. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bayri, kanamış olan anevrizmaların en tipik belirtisinin ise aniden başlayan şiddetli baş ağrısı ve genel durumda kötüleşme olduğuna dikkat çekiyor."Baş ağrısına bazen kısa süreli bilinç kaybı, bulantı ve kusma eşlik edebiliyor" diyen Dr. Bayri'den dikkat çeken uyarılar.

Google Haberlere Abone ol
Şiddetli baş ağrısının nedeni. Patlamadan günler öncesinde sinyal verebiliyor ve kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor: Anevrizma - Resim: 1

Beyin anevrizması; beyni besleyen ana atardamarlarının zayıf bölgesinin balon şeklinde genişlemesi olarak tanımlanıyor. Genel olarak ülkemizde her 100 kişiden 1’inde görülen beyin anevrizmalarının en tehlikeli komplikasyonu ise beyin kanamasına yol açabilmesi. Anevrizması olan kişilerin anevrizmasının büyüklüğüne göre değişen oranlarda kanama riski bulunuyor ve baloncuğun patlaması sonucu beyinde kanama gelişebiliyor. Kanamamış olan anevrizmaların büyük çoğunluğu belirti vermeden ve genellikle başka bir amaç için yapılan beyin görüntülemelerinde tesadüfen saptanıyor. 

Anevrizma konusunda dikkat çeken açıklamalar yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bayri kanamış olan anevrizmaların en tipik belirtisinin aniden başlayan şiddetli baş ağrısı ve genel durumda kötüleşme olduğunu söylüyor. Dr. Bayri, “Hastalar bu durumu ‘hayatımın en şiddetli baş ağrısı’ şeklinde tarif ediyorlar. Baş ağrısına bazen kısa süreli bilinç kaybı, bulantı ve kusma eşlik edebiliyor. Nadiren de olsa epileptik nöbet görülebiliyor. Bu tabloda hastanın en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurması hayat kurtarıcı olabiliyor” diyor.

Etiketler haber baş ağrısı