Van Kahvaltısı ünlü otelin menüsüne girdi: Dünyaya böyle tanıtılacak

Türkiye'nin en ünlü lezzetlerinden biri olan Van Kahvaltısı dünyaya açılıyor. Elite World Hotels & Resorts, “Dünden Bugüne İz Bırakan Lezzetler’ projesi çerçevesinde tüm otellerinde Van Kahvaltısı vermeye başladı.

Google Haberlere Abone ol
Van Kahvaltısı ünlü otelin menüsüne girdi: Dünyaya böyle tanıtılacak - Resim: 3

Van’ın önemli lezzetlerinden oluşan bir menü hazırladıklarını aktaran Elite World Mutfaklar Direktörü Mehmet Uzunöz de, “Coğrafi işaretli ürünlerimizden bir kahvaltı hazırladık. Her şeyden önce farklı ürünleri deneyimleme şansımız oluyor. Herkesin ulaşamadığı lezzetleri deneyimlemek için şehirlerimize getiriyoruz. Bu projeye başlamadan önce 6 ay araştırma yaptık. Van’da uzun bir dönem geçirdim.

Orada 3 otelimiz olduğu için oradaki şeflerimizden destek aldık. Bu işi en iyi kim yapıyor onu öğrendik. Van’daki süt evlerini gezdik. Bir köye gittik. Orada bir hanımefendi yoğurt kaymağı yaptı. 50 yıldır aynı ürünü ve tarifi kullanıyor. Oradaki insanlar göz kararı yaptıkları için tarifi bilmiyor. Bunların tarifini hazırladık. Tüm lezzetleri yapan insanlarla birebir görüştük. Bütün ürünlerimiz coğrafi işaretli. Bunlar yöresel ürünlerimiz ama yoğurt kaymağı hiçbir yerde olmadığı için bizim için üretecekler. Fransa’da Rokfor Peyniri dünya çapında nam salmış ama Van’ın otlu peynirinin ondan farkı yok.

İçeresine 6 çeşit ot konuyor. Önceden endüstriyel olarak alırdık şimdi ise yerel ailelerle çalışıyoruz. Onlar üretiyor biz de otellerimize dağıtıyoruz. Kar marjı düşünmediğimiz için en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz. Hepsi ayrı bir lezzet. Elite World sayesinde otlu peyniri tüm dünyaya sunacağız” dedi.

SIRADAKİ GALERİ

Meğer bulaşık makinesi bu yüzden leke bırakıyormuş Meğer bulaşık makinesi bu yüzden leke bırakıyormuş
Kaynak: İHA
Etiketler van kahvaltı haber otel