Düzce'de görüldü dünyayı işgal edecekler! Savaşmaya gidiyorlar... Valilik önlem aldı ve Kahverengi Kokarca'ya karşı Samurai arısını doğaya saldı

Düzce Valisi Selçuk Aslan felaketin boyutunu açıkladı ve önlem alınması gerektiğini söyledi. Fındık bahçelerine dadadan Kahverengi Kokarca zararlısıyla mücadele etmek için harekete geçtiler. Bu amaçla doğaya faydalı ve bunlarla başa çıkmak için bir böcek yani Samurai arısını geliştirip doğaya saldılar. "Günden güne tüm dünyamızı işgal edebilecek bir riski barındırmakta." diyen vali Samurai arısının özelliğini ise şöyle açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Düzce'de görüldü dünyayı işgal edecekler! Savaşmaya gidiyorlar... Valilik önlem aldı ve Kahverengi Kokarca'ya karşı Samurai arısını doğaya saldı

Düzce’de 8 bin Samurai arısı kahverengi kokarca ile savaşması için fındık bahçelerine salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen Kahverengi Kokarca zararlısıyla mücadelede Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde desteklenen, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Kahverengi Kokarca'nın ülkesel entegre mücadele yönetimi projesinde Merkez ilçeye bağlı Aydınpınar Köyü'nde Kahverengi Kokarca zararlısı parazitoiti Samurai Arısı olarak ta bilinen doğal düşman salımı gerçekleştirildi.

Parazitoit salımına Vali Selçuk Aslan, Jandarma Komutanı Albay Murat Kılıç, Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun ve üreticiler katıldı.

Vali Selçuk Aslan şöyle konuştu: Coğrafyamızın neredeyse dörtte birinde 672 bin dekarlık alanda biz Fındık tarımıyla uğraşıyoruz. Ülkemizde ilki 2018 yılında görülen Uzakdoğu, Çin,Tayvan menşeili Kahverengi Kokarca denilen bir zararlı söz konusu. Kahverengi kokarca dediğimiz en halk tabiriyle fındığın özünü sömüren, kalitesine düşüren günden güne ağaçlarda kurumaya sebep olan bir çeşit zararlı türü.

Hastalığın ilk tespitinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığımız bu konuda biyolojik mücadeleyi nasıl yapabileceğimiz noktasında araştırmalara başlamıştı. Bakanlığımızın araştırma enstitülerinde kahverengi kokarca ile mücadele noktasında şu anda elimde görülen Samurai olarak adlandırdığımız bir olumlu faydalı böcek türü geliştirildi.

Düzce'de görüldü dünyayı işgal edecekler! Savaşmaya gidiyorlar... Valilik önlem aldı ve Kahverengi Kokarca'ya karşı Samurai arısını doğaya saldı

DÜNYAYI İŞGAL EDECEKLER

Kahverengi kokarca günlük 30 kilometre yol alabilmekte 3 yıl içerisinde ise bir çiftten 30 bin çifte kadar ürüyebilmekte. Yani asimetrik bir hızda çoğalmakta ve de günden güne tüm dünyamızı işgal edebilecek bir riski barındırmakta. Sadece fındığımıza zarar vermemekte onun üzerinde bölgemizde yetiştirdiğimiz meyve ve sebze türünü de zararlı hale getirmekte özünü emmekte faydasız verimsiz hale getirmekte. Düzce'de salımlarına başladık.

 

Kısmet olursa bugünkü salımlarla beraber 7 ilçemizde ve merkezimizde 8 bin Samurai arısını doğaya bırakacağız. Samurai arısının özelliği nedir? Samurayi arısı kahverengi kokarcanın yavru bıraktığı lavralara gitmekte yuvalanmakta ve oradaki yeni türeyebilecek çoğalabilecek kahverengi kokarcaları imha etmekte. Memleketimiz açısından, Düzce’miz açısından çiftçimiz açısından hayırlı uğurlu olsun diyorum. İnşallah 2 yıl içerisinde doğadaki doğal dengeyi samurai arılarının kahverengi kokarca ile yapacağı mücadele ile sağlayacağımıza inanıyorum. Bu noktada vatandaşlarımızı Tarım ve Orman Bakanlığımızın uyarılarına karşı can kulağıyla duyarlı olmaya davet ediyorum.

Konuşmaların ardından savaşçı böcekler fındık bahçelerine bırakıldı.

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin