Ay'ın keşfinde önemli adımlar atılıyor. Ülkeler arasında uzay yarışı devam ediyor. O ülkenin SLIM adlı insansız uzay aracı TSİ ile Ay yüzeyine iniş denemesi yapacak

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'nın daha önce yörüngeye gönderdiği SLIM adlı insansız uzay aracının yarın TSİ 18.20'de Ay yüzeyine yumuşak iniş denemesi yapacağı açıklandı. Denemenin başarılı olması halinde Japonya Ay'a iniş yapan 5'inci ülke olacak.

Google Haberlere Abone ol
Ay'ın keşfinde önemli adımlar atılıyor. Ülkeler arasında uzay yarışı devam ediyor. O ülkenin SLIM adlı insansız uzay aracı TSİ ile Ay yüzeyine iniş denemesi yapacak

Japonya, yarın (19 Ocak Cuma) Ay’a yumuşak iniş denemesi gerçekleştirecek.

İnişin başarılı olması durumunda Japonya, Ay'a uzay aracı indiren 5’nci ülke olacak.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'nın (JAXA) daha önce yörüngeye gönderdiği SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) adlı insansız uzay aracının yarın yerel saatle 00.20'de (TSİ 18.20) Ay yüzeyine yumuşak iniş denemesi yapacağı açıklandı.

Yaklaşık 20 dakika sürmesi beklenen inişte iki atletizm parkuru büyüklüğündeki bir bölgeye konumlanmayı deneyecek aracın Ay’ın keşfinde önemli rol oynayacağı belirtildi.

MALİYETLERİ AZALTMASI BEKLENİYOR 

Daha önce iki kez küçük asteroitlere iniş yapan JAXA, daha zor olan Ay’a insansız inişi gerçekleştirerek Japonya’nın uzay yarışındaki varlığını dünyaya kanıtlamayı hedefliyor.

SLIM'in Ay’a yumuşak inişinin Japonya'nın hafif uzay araçları üretimi konusundaki başarısını göstermesi bakımından önemli olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, SLIM’in Ay’a iniş görevlerinin maliyetini düşürerek dünya çapındaki uzay kuruluşlarına ayın kapılarını açabileceğini ifade ediyor.

Japonya SLIM adlı uzay aracını Ay yüzeyine indirerek eski Sovyetler Birliği, ABD, Çin ve Hindistan'dan sonra Ay'a araç indiren 5’nci ülke olmayı hedefliyor.

EYLÜLDE YÖRÜNGEYE GÖNDERİLMİŞTİ

JAXA, SLIM adlı insansız uzay aracı ile XRISM adlı astronomik gözlem uydusunu geçtiğimiz Eylül ayında H2A roketi ile yörüngeye göndermişti. JAXA'dan yapılan açıklamada, üzerindeki görüntüleme teknolojileri sayesinde Ay kraterlerinin şekli gibi topografik bilgileri toplayacağı belirtilen SLIM'in, 3-4 ay içinde Ay yörüngesine ulaşacağı, 4-6 ay içinde ise Ay yüzeyine yumuşak iniş denemesi yapacağı belirtilmişti.

XRISM görüntüleme uydusunun ise yıldızlar ve galaksilerden detaylı görüntüler elde etmeyi hedeflediği belirtilmişti.

Toplanacak verilerin 2025 yılına kadar insanları Ay'a geri döndürmeyi amaçlayan ABD liderliğindeki Artemis projesinde kullanılacağı açıklanmıştı.

Etiketler japonya ay uzay iniş
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin