Rusya'ya peş peşe yaptırım kararı! Almanya, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesini durdururken İngiltere ise 5 Rus bankasını yaptırım listesine aldı

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim sürerken Rusya'ya yönelik yaptırımlar peş peşe geliyor. Almanya'nın, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesini durdurmasının ardından İngiltere de düğmeye basarak 5 Rus bankasını yaptırım listesine aldı.

Google Haberlere Abone ol
Rusya'ya peş peşe yaptırım kararı! Almanya, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesini durdururken İngiltere ise 5 Rus bankasını yaptırım listesine aldı

Almanya, Rusya'nın Donetsk ve Luhansk'ı tanımasının ardından Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesini durdurdu.

Almanya Başbakanı Scholz, "Rusya'nın hamlesinden sonra Kuzey Akım 2'ye onay verilemez" dedi.

İNGİLTERE'DEN 5 RUS BANKASINA YAPTIRIM

İngiltere Başabakanı Boris Johnson, ülkesinin Rusya'ya yaptırım uygulayacağını açıkladı. Johnson şunları söyledi:

"En baştan beri hepimiz elimizden geleni yaptık. Bu krize barışçıl bir çözüm bulmaya çalıştık. Churchill zamanından beri en üst düzeyde görüşmeler yapıldı. Bizim Rusya'nın güvenliğini ve endişelerini ne kadar ciddiye aldığımızı kendilerine gösterdik. Putin ile görüşmemde hem ben hem diğer liderler Putin'e her türlü fırsatı sunduk. Ukrayna'ya işkence etme etme boyunduruğu alma ğlanlarına devma etmesinden şüpheleniyoruz. Olası bir işgal konusunda tüm dünyayı uyardık.Ukrayna'ya 500 milyon sterlilik bir yardım sözü verdik. Şimdi İngiltere ve müttefikleri Rusyaa'ya yardımları uygulamaya başlayacak. 5 rusya bankasını ve 3 kişiyi yaptırım listesine aldık. Bu kişilerin İngiltere'deki varlıkları dondurulacak. İngiltere'de ticaret yapmalarına izin verilmeyecek"

İngiltere'nin Rusya yaptırımları şöyle:

Yaptırımlar 5 Rus bankasını hedef alacak.

İngiltere, Rusya merkezli Is Bank, Bank Rossiya, Joint Stock Company Genbank ve Promsvyazbank'ın varlıklarını dondurdu.

Rusya'nın en zengin iş insanlarından Gennady Timchenko, Boris Rotenberg ve Igor Rotenberg'e seyahat yasağı getirdi.

AB'DEN YAPTIM KARARI

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma üyelerine, askeri sektördeki sorumlulara ve 2-3 Rus bankasına yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

AVRUPA ÜLKELERİ ANLAŞTI

AB Dışişleri Bakanları Fransa'nın başkenti Paris'te olağanüstü Rusya gündemiyle toplandı. Toplantı sonrasında Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell birlikte basın toplantısı düzenledi. AB'nin Rusya'ya karşı yaptırım kararı aldığını açıklayan Le Drian, “27 ülke anlaştı. Rusya tarafından uluslararası hukukun ihlali ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ihlali nedeniyle oy birliği ile Rusya'ya karşı ilk yaptırım paketine karar verdik'' dedi.

“RUSYA, UKRAYNA TOPRAKLARINA ASKERLERİNİ SOKTU”

Borrell ise yaptığı açıklamada, “Rusya Ukrayna'nın bir bölümünü bağımsız olarak tanıdı ve bir kaç saat sonra Ukrayna topraklarına askerlerini soktu. Rusya Ukrayna'nın demokratik hayatına son vermek istedi. Çok tehlikeli bir zamandayız. Ukrayna'nın içinde sözde güvenlik bahanesiyle Ukrayna topraklarına girdi. Tarihte bunları yaşadık. Neler yaşayacağımızı da tarihten biliyoruz. 24 saat içinde hızlı bir şekilde oy birliği ile AB üyeleri olarak ve AB kurumlarıyla birlikte yaptırımlara karar verdik” ifadelerini kullandı.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLAR KİŞİ VE KURUMLARI KAPSAYACAK

Rusya'ya yönelik yaptırımların detaylarını açıklayan Borrell, “Öncelikle 351 Duma üyesi yaptırım listesinde olacak. 27 kişi ve kurum da Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ihlali nedeniyle listede olacak. Bu gelişmelerde rol alan politik sorumlular, mali destek sağlayanlar ve yararlananlar, askeri konuda işgal ve istikrarsızlaştırmaya dahil olanlar, propaganda ve manipülasyon yapanlar. Rus yetkilileri, destekleyen bankaları da dahil edeceğiz. Ayrıca Avrupa finansmanına erişebilen firmaların erişim haklarının kısıtlanması öngörülüyor'' dedi.

“ALMANYA’NIN ALDIĞI KARARI TEBRİK EDİYORUZ”

Almanya'nın Kuzey Akım 2 projesine yönelik aldığı karara değinen Borrell, “Almanya'nın aldığı kararı tebrik ediyoruz, bu karar Kuzey Akım 2'nin yapımını durdurdu. Belarus da Rusya'ya destek verdi. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü hakkının ihlal edilmesinde rol aldı. Rus hükümetini destekleyenler bu yaptırımlara konu olacaktır. BM'nin söyledikleriyle tam olarak aynı fikirdeyim. Rusya'nın çekilmesi için BM ve AGİT ile birlikte hareket edeceğiz” dedi.

YAPTIRIM LİSTESİNDE PUTİN YOK

Basın açıklamasının sonunda AB'nin yaptırımlarda ciddi olduğunu bildiren Borrell, ‘'Rusya tarafından yapılan ağır ihlal cezasını alacaktır. Birlik içinde tek bir blok olarak bu yapılanlara karşı duruşumuzu göstereceğiz. Teyakkuzda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı
Basın toplantısında bir gazetecinin yaptırım listesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olup olmadığını sorması üzerine Borrell, Putin'in listede olmadığını belirtti. Yaptırım listesinin ve yaptırımların detayları AB tarafından yayınlanacak.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin