Piyasaların beklediği kritik veri açıklandı: ABD'nin enflasyonu açıklandı

Fed'in sıradaki para politikası toplantısında alacağı kararları etkileyecek mahiyette bir verinin açıklanacağı güne dolar 17.92 TL'den başladı. Piyasaların beklediği kritik veri açıklandı. ABD'de enflasyon yıllık yüzde 8.5 oldu. Beklentiler yüzde 8.7 olacağı yönündeydi.

Google Haberlere Abone ol
Piyasaların beklediği kritik veri açıklandı: ABD'nin enflasyonu açıklandı

Küresel piyasaların beklediği kritik ABD enflasyon verisi açıklandı... ABD'de enflasyon yıllık yüzde 8.5 oldu. Beklentiler yüzde 8.7 olacağı yönündeydi.. 

ABD'de tüketici fiyatları Temmuz ayında bir önceki aya göre değişim göstermedi. Fiyatlar yıllık bazda ise yüzde 8,5 arttı. 

Ekonomistler, Temmuz ayında fiyatların Haziran ayına göre yüzde 0,2 ve geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 8,7 artmasını bekliyorlardı.

Haziran ayında fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 1,3 ve yıllık yüzde 9,1 artmıştı.

Temmuz ayında enerji ve gıda hariç hesaplanan çekirdek TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 5,9 arttı. Beklenti fiyatların bir önceki aya göre yüzde 0,5 artacağı yönündeydi.


Temmuz ayında enerji fiyatları yüzde 4,6 gerilerken, gıda fiyatları ise yüzde 1,1 artış gösterdi.

New York borsası beklenenden iyi gelen enflasyon verilerinin arından yükselişle açıldı

New York borsası, ABD'de enflasyonun temmuzda yavaşlama göstermesi sonrası güne yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, 400 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 1,40 artarak 33.234,23 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,80 artışla 4.196,84 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,37 kazançla 12.790,26 puana çıktı.

Bugün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 8,5 ile beklentilerin altında artış kaydetti.

ABD'de temmuz ayında yavaşlama gösteren enflasyon, haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkmıştı. Söz konusu dönemde, barınma ve gıda fiyatlarındaki artışın benzin fiyatlarındaki düşüşle dengelenmesi enflasyondaki yavaşlamada etkili oldu.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de temmuzda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 5,9 ile piyasa beklentilerinin altında yükseliş kaydetti.

Analistler, enflasyona ilişkin son verilerin ilk kayda değer rahatlama işareti olduğunu ve faiz oranlarının agresif bir şekilde artırılmasına yönelik ABD Merkez Bankası'nın (Fed) üzerindeki baskıyı biraz hafifletebileceğini belirtti.

Enflasyon verisinin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in eylül toplantısında yüzde 60,5 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 39,5 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışına gideceği tahmin edildi.

Etiketler ekonomi FED Faiz dolar
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin