KÜÇÜKKAYA, AHMET HAKAN'IN BAYKAL AŞKINI YAZDI

Akşam'ın yeni yayın yönetmeni ismail Küçükkaya, Ankara'da katıldığı Tarafsız Bölge'de reklam aralarında Ahmet Hakan ile CHP lideri arasında yaşananları yazdı...

Google Haberlere Abone ol
KÜÇÜKKAYA, AHMET HAKAN'IN BAYKAL AŞKINI YAZDI

AHMET HAKAN'IN BAYKAL AŞKI


İSMAİL KÜÇÜKKAYA/AKŞAM


Deniz Baykal’ın konuk olduğu Tarafsız Bölge’den size çok ilginç, eğlenceli ve hatta bazılarını çok önemli bulduğum notlar aktarayım.

Daha önce de dikkatimi çekmişti, Deniz Bey ve Ahmet Hakan arasında samimi bir ilişki var. Bu sahicilik ister istemez yayına ve reklam aralarındaki espri ve diyaloglara da yansıyor.

Hikmet Çetinkaya tam programın başlamasına dakikalar kala, “Ahmet, bu sendeki Baykal aşkı nereden geliyor?” diye takılınca ben atıldım ve “Kaç defadır görüyorum, Deniz Bey’de de derin bir Ahmet Hakan sevgisi var” dedim, gülüştük. Bu diyaloğu aynen Baykal’a aktardım o da bana şu güzel değerlendirmeyi yaptı:

“Bende çarşaf açılımı var, Ahmet’te modernlik açılımı. İkimiz birbirimize doğru ilerliyoruz.”

Hoş değil mi?

Bu konunun üzerinde daha önceden de düşünmüştüm. Deniz Bey ve Ahmet Hakan “birbirlerinin dünyalarına dokunuyorlar, birbirlerini anlıyorlar. Adeta birinin geçmişi diğerinin bugünüyle çakışıyor. İkisi de içinde oldukları dünya görüşü ve ideolojilerin kalıplarını esnetip, dogmaları sarsan kimlikler olarak ortak bir dil kullanıyorlar. Tabuları yıkma cesareti gibi bir ortak paydada buluşuyorlar.”

Baykal, Ahmet Hakan’ın önerdiği kitabı almış

Baykal, reklam arasında Ahmet Hakan’a “kitabı hemen aldım, okumaya başladım” dedi. Hani Ahmet geçenlerde Baykal’a, İsmail Kara’nın “Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak İslam” kitabını önermişti. Yayın sonrasındaki yemekte konuyu yine bu noktaya getirdim ve şöyle dedim:

“Ahmet Hakan daha önce de Akif Beki’ye bir kitap önermişti. Ahmet, 6 Eylül 2007’deki yazısında Akif’e, Mükerrem Sarol’un “Bilinmeyen Menderes” kitabını okumasını tavsiye etmişti. Basın-iktidar ilişkileri konusunda benim de çok önemsediğim bu kitapla ilgili olarak Ahmet, yazısının sonuna “Akif Beki’nin bu kitaba sahip olması için biraz sahaf dolaşması gerekir. Çünkü kitabın yeni baskısı maalesef yok” diye not düşmüştü. Ben de okumaya, özellikle dil çalışmalarına ve tarihe meraklı olduğunu bildiğim arkadaşım Akif Beki’ye o tarihte bu kitabı hediye etmiştim. Deniz Bey’le sohbetimizde bu konuyu da gündeme getirdim, böylelikle medya-iktidar ilişkileri konusundaki sohbetimizi derinleştirdik.

Deniz Bey’in Fehmi Koru korkusu

Baykal, dün tıpkı Başbakan Erdoğan gibi Mevlana törenlerine katılmak üzere Konya’ya gitti. Yayın akşamı bu konunun üzerinde ısrarla durmak istiyordu. Yeni yaklaşımları nedeniyle Konya gezisinin çok daha anlamlı hale geleceğini düşünüyor olmalı. Mevlana törenleri için üçüncü kez gidiyormuş. Hatırlıyorum, geçen yılki Konya konuşması cidden çok iyiydi. Öğrendik ki metni kendisi hazırlamış. “Yarına da hazırlanacağım ama bir kâbusum var: Fehmi Koru” deyince şaşırdık, nedenini anlamaya çalıştık. “Mevlana aynı Mevlana, ben aynı Deniz Baykal’ım, geçen yılki konuşmadan yararlanmak istiyorum ama bunu yaparsam Fehmi Koru hemen intihal yaptığımı yazar.” Yine gülüşmeler...

Hatırlarsınız, Fehmi Koru daha önce Emin Çölaşan’ın her yıl Kubilay’ın şehit edilmesiyle ilgili aynı yazıları kullanmasını eleştirmişti. Baykal bunu espri olarak gündeme getiriyordu. Sorduk, bütün konuşma metinlerini kendisi hazırlarmış. “Aslında yazılı metinden çok fazla konuşma yapmam ama Mevlana töreni gibi konularda yazılı metin üzerinden gitmeyi tercih ediyorum” dedi.

Deniz Bey çarşaflı kadınlara rozet takmasıyla başlayan gelişmelerle ilgili tartışmalardan memnun. “Toplumda zannettiğimizden çok daha derin bir saflaşma varmış, onu gördüm” dedi. ‘Açılım’ yerine ‘Girişim’ demeyi uygun görse de sık sık çarşaf açılımı ifadesini kullandı. “Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişi görüntüsünden sonra televizyonlarda en fazla çarşaflı kadınlara CHP rozeti taktığımız görüntüler yayımlandı” derken keyifliydi. Gece bittiğinde Deniz Bey, Ahmet Hakan ve ben İstanbul’da bir yemekte buluşma konusunda sözleştik. Sessiz ve sakin bir yerde... www.aksam.cm.tr

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin