Kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. Mart ayında kara kış sürpriz yaptı. Her taraf beyaza büründü. Birçok ilde kar yağışı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de son durum

Türkiye genelinde mart ayının son günleri ocak ayı gibi geçiyor. Birçok ilde kar yağışı ve soğuk hava etkili oluyor. bugün kar yağışı nedeniyle 9 kentte okullar tatil edilmişti. 31 Mart için de kar tatili haberi gelmeye başladı. Muş'ta 31 Mart Cuma günü eğitime ara verildi. Ordu'nun bazı ilçelerinde de eğitime ara verildi. İşte kar yağışının yurt genelinde etkili olduğu iller...

Google Haberlere Abone ol
Kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. Mart ayında kara kış sürpriz yaptı. Her taraf beyaza büründü. Birçok ilde kar yağışı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de son durum

Türkiye kış aylarında görmediği kar yağışını Mart ayının sonu Nisan ayının başında yaşadı. Kar yağışı ve soğuk hava birçok ilde etkili oldu. 30 Mart Perşembe günü 9 kentte eğitime ara verilmişti. 31 Mart için de kar tatili haberi geldi.

EĞİTİME ARA, BAZI KAMU ÇALIŞANLARINA İDARİ İZİN

Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, elverişsiz hava koşulları ve kar yönünde meteorolojik uyarıların yapıldığı belirtildi. Fırtına nedeniyle bazı çatılarda meydana gelen hasarın henüz giderilmediğine yer verilen açıklamada, riskli durumun önüne geçmek amacıyla 31 Mart Cuma günü il genelinde eğitim öğretime ara verildiği kaydedildi. Açıklamada, her ikisi de çalışan anne ve babalardan lise çağından küçük çocuğu olup bakacak kimsesi olmayanların istekleri halinde ebeveynlerinden biri ile kamu kurumlarında çalışan hamile ve engelli personelin idari izinli sayılacakları bildirildi.

ORDU'NUN BAZI İLÇELERİNDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Ordu Valiliği, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle 3 ilçenin tamamında ve 1 ilçenin bazı okullarında eğitime ara verildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan uyarıda, "İlimizde devam eden kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Gölköy, Gürgentepe, Ulubey ilçelerimizin tamamındaki okullarda, Fatsa ilçemizde; Aslancami İlkokulu/Ortaokulu, Ilıca İlkokulu/Ortaokulu, İslamdağ İlkokulu/Ortaokulu, Geyikçeli İlkokulu/Ortaokulu, Hatipli İlkokulu/Ortaokulu, Kulak İlkokulu/Ortaokulu, Demirci İlkokulu/Ortaokulu, Meşebükü İlkokulu/Ortaokulu ile Yassıtaş Özel Eğitim Okulunda 31 Mart Cuma günü eğitime 1 gün ara verilmiştir. Bu ilçelerimizde engeli olan ve hamile kamu görevlileri de idari izinli sayılacaklardır" denildi.

SİVAS'TA YOLLAR KAPANDI

Sivas'ta dün etkili olan kar yağışıyla birlikte il genelinde 95 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Kentte dün başlayan ve gece de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı nedeniyle 95 yerleşim yerinin yolu kapandı. Yoğunluğu İmranlı ve Zara ilçelerinde bulunan yerleşim yerlerinin kapalı yollarının açılması için İl Özel İdare ekipleri çalışma başlattı.

Kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. Mart ayında kara kış sürpriz yaptı. Her taraf beyaza büründü. Birçok ilde kar yağışı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de son durum

ERZURUM VE KARS'TA KAR YAĞIŞI ŞİDDETLENDİ

Erzurum'da dün gece saatlerinden itibaren süren kar yağışı nedeniyle, kent beyaza bürünürken vatandaşlar zor anlar yaşadı. Karın yanı sıra kuvvetli tipi ve fırtına nedeniyle kara yollarında görüş mesafesi düştü. Bazı vatandaşlar mart ayında yağan karın keyfini kar topu oynayarak çıkardı. Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri şehirler arası yollarda kar küreme çalışması yürütürken, belediyeler de cadde ve sokaklarda biriken karları temizledi.

Kars'ta da kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kentte sabah saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı, zaman zaman etkisini arttırıyor. Kars-Digor kara yolunda kar nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. Bazı bölgelerde meydana gelen buzlanma nedeniyle ekipler tuzlama çalışması yaptı. Sarıkamış ilçesinde de kar ilçeyi beyaza bürüdü. Öğleden sonra yoğun kar yağışı nedeniyle görüş mesafesi düştü, sürücüler ilerlemekte güçlük çekti.

KAR KALINLIĞI 10 SANTİMETREYİ AŞTI

Bolu kent merkezinde kar yağışı, günlük yaşamı ve ulaşımı olumsuz etkiledi. Kent merkezinde iki gündür aralıklarla yağan kar, öğleden sonra etkisini artırdı. Yağış nedeniyle kent merkezinde kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye ulaştı. Günlük yaşamı ve ulaşımı olumsuz etkileyen kar yağışının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

YURDUN TAMAMI SOĞUK HAVA ETKİSİNDE

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yurt genelinde beklenen Hava Durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof Dr. Şen'in açıklamaları şöyle:

Soğuk bir kış günü gibi. Türkiye iki günde bir baharı yaşadı bir kışı yaşadı. Sinop'tan bir çizgi çekersek batıda kar ve karla karışık yağış var; doğusunda ise kuvveti yağmur var. Aynı zamanda fırtına da önemli. Kuzey Batı'da karayel var. 70 kilometre hıza ulaşan rüzgarlar var. Deprem bölgesinde de görülecek bu rüzgarlar.

‘BU GECE DON GÖRÜLEBİLİR’

Deprem bölgesinde Adana, Kahramanmaraş bölgesinde risk var. Sıcaklık düştü buralarda ama 13-14 derecelere düştü. İstanbul'da 7-8 derecelere kadar düştü. Yarın sabah da yağmur var ama çok önemli bir yağış değil. Batı bölgelerimizdeki yağış doğuya kayıyor. Doğu'da kar yağışı var. Giresun ile Trabzon arasında da kuvvetli yağmur var. Akşam saatlerinde kar görülecek. Bu gece don görülebilir. Hafif de olsa zirai don tehlikesi var. Ekili alanlara dikkat etmek lazım. Bu dediklerim bir günlük. Yarından itibaren sıcaklıklar artmaya başlıyor. Doğu'da kar örtüsü olabilir. Sulamada faydası olabilir. İstanbul'da barajlara olumlu etkisi olacak bu yağışın.

İSTANBUL'A 'MART KARI' YAĞDI, AYDOS ORMANI BEYAZA BÜRÜNDÜ

İstanbul'da 2 gündür aralıksız yağan yağmur, bu sabah havaların soğumasıyla birlikte yerini kar yağışına bıraktı. Hava sıcaklığının 2 ile 0 derece arasında değiştiği Kartal, Aydos Ormanı'nın yüksek kesimleri kar yağışı nedeniyle beyaza büründü.

Kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. Mart ayında kara kış sürpriz yaptı. Her taraf beyaza büründü. Birçok ilde kar yağışı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de son durum - Resim : 2

Silivri'nin Gazitepe ve Kadıköy mahallelerindede sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu.

ANKARA'DA KAR...

Meteoroloji'nin uyarıları sonrası beklenen kar yağışı Ankara genelinde her tarafı beyaza bürüdü.

BALIKESİR'DE MART KARI YAĞDI

Balıkesir'in Kepsut ilçesine Mart ayının sonunda kar yağdı. Yüksek rakımlı mahalleler olan Çalkandil, Büyük Katrancı, Serçeören ve Kızıloluk'a sabaha karşı başlayan kar yağışı günün ilk ışıklarında da beyaz bir örtü oluşturdu.

Birden bastıran yağışa karşı belediye ekipleri de harekete geçerek, kar küreme araçlarını bölgeye gönderdi. Ekiplerin bölgede yolu açma çalışmaları devam ediyor.

İZMİR’İN YÜKSEK KESİMLERİNE KAR YAĞDI

İzmir ve Manisa'da ılık ve güneşli hava yerini soğuğa bırakırken, yüksek kesimlerde ise kar yağışı etkili oldu. Bornova'nın Beşyol Mahallesi dün akşam saatlerinde etkili olan kar nedeniyle beyaza bürüdü. Beşyol'un yanı sıra Ödemiş ve Spil Dağı Milli Parkı da karla kaplandı.

Mart ayının son günlerinde yağan karın sürpriz olduğunu söyleyen vatandaşlardan Zeki Davran, "Dün yazı yaşarken, bugün kışı yaşıyoruz. Gece saatlerinde başlayıp, sabah kadar yağdı ve sürpriz oldu. Burada kar yağışı oluyor. Ancak bu tarihte beklemiyorduk. Uzun zaman sonra bu tarihte böyle bir kar yağışı oldu" dedi.

KOCAELİ VE SAKARYA’DA KAR YAĞIŞI

Kocaeli ve Sakarya’da hava sıcaklıklarının aniden düşmesiyle birlikte kentin yüksek kesimlerine kar yağdı. 1800 rakımlı Kartepe ilçesinde karla kaplanan dağlar ve ağaçlar güzel görüntüler ortaya çıkardı. Belediye ekipleri bölgede yolların kapanmaması ve diğer olumsuzlukların yaşanmaması için çalışmalarını sürdürdü. Bazı iş yerlerinin çatılarında buz sarkıtları oluştuğu görüldü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesindeki verilere göre Kartepe’nin zirvesinde kar kalınlığı 55 santim olarak ölçüldü. Sakarya’nın Hendek ilçesinde ise kar kalınlığı yaklaşık 10 santime ulaştı. Sabah saatlerinde güne başlayanlar beyaz örtüyle karşılaştı. Karla kaplı yollarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

ULUDAĞ’DA KAR KALINLIĞI 1 METREYE ULAŞTI

Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ'da, kar yağışı etkili oldu. Kar kalınlığının 1 metreye ulaştığı Uludağ’a, araçların zincirsiz çıkışına izin verilmiyor.

ESKİŞEHİR'DE BEYAZA BÜRÜNDÜ

Eskişehir’de hava sıcaklığının bir anda 2 dereceye kadar düşmesiyle birlikte soğuk ve kar yağışı etkili oldu. Eskişehir kent merkezinde öğleden sonra başlayan kar yağışı vatandaşlara zor anlar yaşattı.

KAR YAĞIŞI ŞEHİR MERKEZLERİNE İNDİ

Düzce ve Kocaeli'nin yüksek kesimlerinde etkili olan Kar yağışı şehir merkezlerinde de yağmaya başladı. Bolu Dağı’nda da yoğun Kar Yağışı devam ettiği Düzce'de Kaynaşlı ve Yığılca ilçeleri karla kaplandı. Kocaeli'in Gebze ilçesinde de kar yağışı etkili oldu. Gebze’nin merkezinde başlayan karın belli noktalarda tuttuğu görüldü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ise zor anlar yaşadı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin