Kalıcı oje yaptıranlar aman dikkat: Güzelleşmek isterken tırnağınızdan olmayın. Uzman isim önemli uyarılarda bulundu

Kalıcı oje, özellikle son zamanlarda pek çok kadın tarafından düzenli olarak yaptırılıyor. Ancak kalıcı oje yaptırırken bazı önemli hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, konu hakkında önemli bilgiler verdi

Google Haberlere Abone ol
Kalıcı oje yaptıranlar aman dikkat: Güzelleşmek isterken tırnağınızdan olmayın. Uzman isim önemli uyarılarda bulundu

Kalıcı ve jel ojeler, uzun ömürlü oluşları ve zengin tasarım seçenekleriyle her yaştan kadın tarafından tercih ediliyor.

Ojelerin güzel görüntüsü kadar masum olmadığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, “Sürekli kalıcı oje yaptırmak tırnak ve et yapısında bozulmaya, el üzerinde cilt lekeleri oluşumuna neden olabilir.

Kalıcı oje özel zamanlarda ve güvenilir merkezlerde yaptırılmalı” açıklamasında bulundu.

Tırnağı olduğundan daha uzun gösterme ve farklı şekillere sokabilme seçeneği sunan jel tırnak uygulaması, her yaş grubu tarafından tercih ediliyor.

Jel tırnak ve kalıcı oje kullanımının oldukça konforlu ve ellerin bakımlı ve güzel görünmesini sağladığını ancak uygulama yaptırırken bazı şeylere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, “Bunların başında kullanılan aletlerin sterilizasyonu geliyor. Manikürcünüze kullanılan aletlerin her danışan sonrası temizlenip temizlenmediğini ve sterilizasyon yapılıp yapılmadığını sorun” dedi.

UV ışığı elde yaşlanmaya ve lekelenmeye sebep olabilir

Kalıcı oje uygulaması sırasında oje ve jel uygulandıktan sonra bunların sabitlenmesi için ellerin UV’ye maruz kaldığını hatırlatan Dr. Hazal Sönmezler Selek, “Bu UV maruziyeti uzun vadede el derisinde yaşlanmaya, buna bağlı lekelenmelere ve en önemlisi kanser gelişimine neden olabilir.

Kalıcı oje yaptıranlar aman dikkat: Güzelleşmek isterken tırnağınızdan olmayın. Uzman isim önemli uyarılarda bulundu

Bu yüzden ellerimizi korumak için suya dayanıklı en az 30 SPF bir güneş koruyucu veya parmak uçları kesik bir opak eldiven kullanılabilir. Ancak tırnaklarımızı UV’den korumanın bir yolu olmadığını ve buradan da kanser gelişebileceğini unutmamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Özel zamanlarda yaptırılmalı

Kalıcı oje ve jel tırnak uygulaması sırasında mekanik travmaların da olabildiğini paylaşan Dr. Hazal Sönmezler Selek “Bu da tırnak yapısında bozulmaya, mantar enfeksiyonlarına, bakteriyel enfeksiyonlara hatta tırnakta düşmeye neden olabilir. Sık olmamak koşuluyla, özel zamanlar için, güvenilir bir merkezde kalıcı oje ve jel tırnak uygulaması yaptırabilirsiniz. Ancak aralıksız ve sürekli uygulamadan kaçınılmalı” diye konuştu.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin