İki gazetede nasıl aynı röportaj çıktı? İşte, Medyatava'nın duyurduğu ilginç olayın perde arkası!

Medyatava, Roger Waters röportajının pazar günü hem Habertürk'te hem de Hürriyet'te yayımlandığını yazmıştı. Olayın perde arkasını Cengiz Semercioğlu kaleme aldı.

Google Haberlere Abone ol
İki gazetede nasıl aynı röportaj çıktı?  İşte, Medyatava'nın duyurduğu ilginç olayın perde arkası!

Yazar Elif Şafak'ın Pink Floyd grubunun efsanevi kurucularından Roger Waters'la Londra'da yaptığı röportaj hem Hürriyet'te hem de Habertürk'te yayınlandı.Birbirine rakip iki gazetede yer alan bu röportajın perde arkasını Hürriyet Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu bugünkü  köşesine taşıdı. İşte, Semercioğlu'nun yazısı:"Pazar günü Hürriyet’te Elif Şafak’ın Roger Waters’la Londra’da yaptığı bir söyleşi yayınlandı.Roger Waters, The Wall turnesi kapsamında 4 Ağustos’ta İstanbul’da bir konser verecek.

Bu konserin medya sponsoru Hürriyet...

Ve Türk medyasına tek bir röportaj verecek Roger Waters, o da Hürriyet’e...

İşte pazar günü Elif Şafak’ın yaptığı, o röportaj. Ama o da ne, Habertürk’ü bir elime aldım, Elif Şafak’ın aynı fotoğrafı aynı başlıkla pazar günü Habertürk’e de manşet olmuş. 

Yukarıda anlattığım süreci acaba ben mi yanlış biliyorum diye açtım bizim hafta sonu ekleri yayın yönetmeni Çınar Oskay’a sordum.

“Hayır aynen senin bildiğin gibi. Tek röportaj hakkı Hürriyet’indi, Habertürk’te görünce biz de senin gibi şaşırdık” dedi...

Peki aynı röportaj nasıl Habertürk’te çıktı?

Tabii ki Elif Şafak sayesinde...

Röportajı ayarlayan, Paris’ten fotoğrafçı gönderen, DHA’dan video çekim için kamera ayarlayan, bunlar için masrafa giren Hürriyet...

Elif Şafak, Habertürk’te yazmasına rağmen bu röportajı Hürriyet için yapmayı kabul etmiş.

Ancak cumartesi Hürriyet’te “Yarın Roger Waters röportajı” anonsu çıkınca Habertürk’çüler, Elif Şafak’a “Neden bizde yok bu röportaj” baskısı yapmaya başlamışlar.

Elif Şafak da belki işten atılma korkusuyla, belki gazetemle başım ağrımasın diyerek almış Hürriyet için yaptığı röportajı Habertürk’e de göndermiş.

“Aynı fotoğraf nasıl çıktı” diye sordum Çınar’a...

“Elif Şafak, Doğan Kitap’taki temsilcisi aracılığıyla isteyince, bizim editörlerimiz o ana kadar kurulan güven ilişkisine dayanarak hemen göndermişler” dedi. 

“Peki Çınar, bizde adam yok muydu da Habertürk’te yazan Elif Şafak’ı gönderdiniz röportaja” diye sordum."Yazının devamı için tıklayın.MEDYATAVA HABERİ NASIL DUYURMUŞTU?Şaşırtan röportaj! Birbirine rakip iki gazetede yayınlanan aynı 'özel' röportaj kafaları karıştırdı!


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin