Gülgün Feyman'dan spikerlere tavsiyeler

Ünlü spikerin yeni kitabı İnkılap Kitabevi tarafından yayımlandı.

Google Haberlere Abone ol
Gülgün Feyman'dan spikerlere tavsiyeler

Gülgün Feyman, İnkılap Kitabevi'nden çıkan kitabı Spiker'de iyi bir spikerin haber sunarken nelere dikkat etmesi gerektiğine ve günlük yaşamda kendimizi daha rahat nasıl ifade edeceğimize dair ipuçları veriyor, aynı zamanda Türkçenin başına gelen felaketleri sıralayıp çözüm önerileri getiriyor. Feyman bunu yaparken güldürüyor, düşündürüyor ama öğretiyor.

 

Feyman 33 yıllık meslek yaşantısında edindiği birikimi, bu birikimi yaratırken başına gelen ve tanık olduğu olayları, Türkçenin hızla katledildiğini, bu katliama neden olan aktörleri, İnkılap Kitabevi'nden çıkan Spiker isimli kitabında okuyucularıyla paylaşıyor. Bunu mizahla, kimi zaman da üzüntüsünü satırlarına yansıtarak yapıyor.

 

Kendisi küçük işlevi büyükSpiker, Türkçenin karakteristik özelliklerini kaybedişini mizahi bir dille elle alıp, “kendisi küçük işlevi büyük” şapkalardan bahsediyor satırlarında, kimi zamansa TRT dönemi trajikomik yasaklardan bahsediyor.

 

Komünist kelime, faşist bağlaç!


 

Feyman'ın satırları arasında devlet eliyle “vatan haini”, “komünist” ilan edilen kelimelerden kaçmaya çalışan bir spikerin düştüğü mizahi durumu ve çaresizliği anlatıyor, kimi zamansa topluluk karşısında hitabetin sırlarını okuyucusuyla paylaşıyor.

Arka Kapaktan:“Bu kitapla birlikte Feyman’ın ekran tecrübesinden damıtılmış ve bir maraton koşucusu gibi hiç bitmeyen enerjisiyle harmanlanmış hatıraları bazen ibrete dönüşecek bazen tarihi bilgileriyle renklenecek, bazen de dersler verecek” Nebil Özgentürk“Düzgün Türkçesi, diksiyonu ve fiziği ile bir spikerde bulunması gereken üçübirada’yı kendinde toplamış, dik ve demokrat duruşuyla da sevgi ve saygımı kazanmış bir hoca Gülgün Feyman” Müjdat Gezen

 “Gülgün Feyman, kitabında bir taraftan kendini anlatırken, diğer taraftan aslında Türkiye’yi anlatıyor. Feyman’ın kitabı, kalitesizliğin sıradanlaşmaya başladığı bugünün Türkiyesi’nde kaliteli bir iş olarak kendini gösteren, tıpkı konuşmaları gibi su gibi akıp giden bir kitap…” Sinan Meydan“Onun ekranlardaki aydınlık yüzü, aydınlık sesi ve mükemmel Türkçesinin kağıt üzerinde kalıcı bir hikayesine ihtiyacımız vardı.” Nermin Bezmen


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin