Gazeteciler engellendi, Basın Konseyi sordu: Yine neden yasak?

Basın Konseyi, basın mensuplarına akreditasyon engeline tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol
Gazeteciler engellendi, Basın Konseyi sordu: Yine neden yasak?

Gazetecilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Hakkari Yüksekova Havalimanı açılışını izlemeleri engellendi.Basın Konseyi, gazetecilerin engellenmesine bir basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Engellemeyi 'sansür' olarak tanımlayan Konsey, yetkililere, bu davranışa son verilmesi gerektiği çağrısında bulundu.Basın Konseyi'nden konuyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı:"YİNE NEDEN YASAK?

 

YİNE NEDEN AKREDİTASYON?

 


Seçime 12 gün kala, demokrasinin en önemli unsuru olan, basın ve ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkı, yine “Yeni Türkiye”de, yok sayıldı.

 

Gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Hakkari Yüksekova Havalimanı açılışını takip etmeleri engellendi. Bu engellemeyi antidemokratik buluyor, kabul etmiyoruz.

 

Akredite edilmeyen gazetecilere, Hakkari Valiliği’nce, yasak kararının Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından verildiği ve kararın gerekçesini, kendilerinin de bilmediği açıklandı. 

 

O zaman Basın Konseyi olarak soruyoruz:

 

*Kamuya açık bir törende, neden bazı gazetecilerin programı izlemesi engellenmektedir?

 

Bazı gazetecilere tanınan hakkın, diğer gazetecilere verilmemesi, ayrımcılığın apaçık göstergesidir.

 

Bu bir sansürdür.

 

Halkın haber alma hakkını engelleyen, her türlü anlayış ve davranışa son verilmesini, bu anlayıştan vazgeçilmesini, Basın Konseyi olarak, bir kez daha talep ediyoruz."


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin