Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan flaş Coronavirus açıklaması!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, 'Virüsün kontrol altında olabilmesi için kitle bağışıklığının kabaca toplumdaki oranı yüzde 50-60 olması gerekecek' dedi.

Google Haberlere Abone ol
Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan flaş Coronavirus açıklaması!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınıyla ilgili olarak Habertürk TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Sözcü'nün aktardığına göre; burada salgının geçmesinin yıllar sürebileceğini söyleyen Azap, dünya çapında seksenden fazla aşı çalışması yapıldığını belirtti.

"Virüsün kontrol altında olabilmesi için kitle bağışıklığının kabaca toplumdaki oranı yüzde 50-60 olması gerekecek" diyen Azap'ın açıklamalarının devamında şunlar öne çıktı:

"Yani dünya nüfusunun yüzde 50 ya da 60’ının bu virüse artık bağışık hale geçmesi gerekiyor.Aşı ile ilgili çok umutlu olamıyoruz. Seksenden fazla aşı çalışması yürüyor bazıları ikinci fazı bitirmek üzere, üçüncü faza geçmek üzere olan aşılar var. Ama bu koronavirüse karşı aşı ile ilgili birtakım sorunlar olma olasılığı çok yüksek.

Çok güçlü bir koruma sağlamaması ya da korumanın çok kısa sürmesi gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

Bugüne kadar koronavirüslere karşı geliştirilen bir aşı yok. Bunda da çok başarılı olamayabiliriz. Bu kitle bağışıklığı dediğimiz yüzde 50-60 oranı önemli, büyük olasılıkla hastalığı geçirerek bu orana ulaşacağız.

Birtakım matematiksel modeller var, hesaplamalar yapılıyor. Bugünkü bulaşma hızı devam ederse en az 20-24 ay gibi bir süre içinde toplum bağışıklığının istenilen seviye geleceği hesaplanıyor. O yüzden belki de yıllarca tedbirlere devam edilmesi gerekir."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin