Altın Portakal'da 'Kürtaj' filmi krizi! Gösterimde çok sayıda izleyici bayıldı... O gösterimde sadece Medyatava vardı...

58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Kürtaj' filmi bu akşam gösterildi. Ancak filmde çok sayıda izleyici gerçekçi sahneler nedeniyle baygınlık geçirdi. Film bir saat sonra da durduruldu. Ancak filmde yine baygınlık geçirenler oldu, film tekrar durduruldu. MedyaTava muhabiri Gizem Ertürk 'Kürtaj' filminin gösterimindeydi ve yaşananlara dakika dakika şahit oldu.

Google Haberlere Abone ol
Medyatava Özel Altın Portakal'da 'Kürtaj' filmi krizi! Gösterimde çok sayıda izleyici bayıldı...  O gösterimde sadece Medyatava vardı...

MEDYA TAVA / ÖZEL

Gizem Ertürk/Medyatava Bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Kürtaj' filmi krizi yaşandı. Bu akşam gösterimi yapılan filmi izleyenler arasında 2 kişi filmdeki sahneler nedeniyle ilk dakikalarda baygınlık geçirdi.

Yetkililer filmi bir saat sonra durdurdu. Bayılan izleyiciler hastaneye kaldırıldı.

Filmin gösterimi baygınlık geçirenlerin hastane kaldırılmasından sonra tekrar başladı. Seyircilerin bayıldığı anların görüntülerini Medyatava muhabiri Gizem Ertürk böyle görüntüledi.

Ancak filmin ilerleyen sahnelerinde yine bayılanlar olunca film tekrar durduruldu. Filmi izleyenler arasında çok sayıda kişi gerçekçi sahneler nedeniyle dayanamayıp gösterimden ayrıldı.

Film bir kez daha başladı ve 21:25 sularında da filmin gösterimi sona erdi.

Filmin Venedik'teki gösteriminde de fenalık geçirenlerin olduğu öğrenildi.

Audrey Diwan’ın 'Kürtaj' filmi Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan Ödülü almıştı. Film, 60’lı yılların Fransa’sında istemediği hamileliğini sonlandırmak isteyen Anne’in mücadelesini anlatıyor.

'KÜRTAJ' FİLMİNİN KONUSU

1963, Fransa. Parlak bir üniversite öğrencisi olan Anne, beklenmedik bir hamilelikle karşı karşıya kalır. Bu, geleceğe dair tüm hayallerinin elinden kayıp gitmesi anlamına gelmektedir. Gebelik süreci ilerledikçe, Anne çevresi tarafından yalnız bırakılacaktır, zira kürtajın yasal olmadığı 60’lı yılların Fransa’sında bu karar cesaret gerektirmektedir. Annie Ernaux’un aynı isimli yarı otobiyografik romanından uyarlanan Kürtaj, dünya prömiyerini Eylül ayında, 78. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve Altın Aslan’a layık görüldü. Anamaria Vartolomei, kendinden emin bir duruşla cesur ama aynı zamanda kırılgan bir Anne karakteri çizerek rolünün altından başarıyla kalkıyor.

 FİLMİN YÖNETMENİ AUDREY DIWAN KİMDİR?

1980 doğumlu Lübnan asıllı Fransız yönetmen Audrey Diwan, yönetmenliğe başlamadan önce gazeteci ve senarist olarak çalıştı. 2019 yapımı Mais vous êtes fous ile yönetmenlik kariyerine başladı. İkinci uzun metrajı Kürtaj ile 78. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan yönetmen, aynı zamanda film endüstrisinde kadın erkek eşitliğini destekleyen Fransız sivil toplum örgütü Collectif 50/50’nin bir üyesidir.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen
Audrey Diwan

Senaryo
Audrey Diwan, Marcia Romano

Görüntü Yönetmeni
Laurent Tangy

Kurgu
Géraldine Mangenot

Oyuncular
Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein, Luàna Bajrami, Louise Orry-Diquéro, Louise Chevillotte

Yapımcılar
Rectangle Productions (Evgueni Galperine, Sacha Galperine)

Altın Portakal Film Festivali Yönetiminin bildirdiğine göre, "Kürtaj" filminde sadece 4 kişi bayıldı ve bayılanlara müdahale alanın içerisine gelen ambulanslar tarafından gerçekleştirildi. Ambulansın içerisinde gerçekleşen müdahalenin ardından 4 kişinin durumunun iyi olduğu belirtildi. 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin