58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeki 'Kürtaj' filmi hastanelik etti! Audrey Diwan'ın Kürtaj filminin konusu ne? Kürtaj filmi neyi anlatıyor? Kürtaj filminin konusu nedir? Kürtaj filmini nasıl izlerim?

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Audrey Diwan’ın 'Kürtaj' filmi gösterildi. Fakat, Kürtaj filminin sahnelerine dayanamayan 4 kişi filmi izlerken bayıldı, bir kısmı da filmin sonuna getirmeden salondan ayrıldı. İzleyenlere göre filmin sahneleri fazlasıyla gerçekçiydi. Filmin, Venedik'teki gösteriminde de bayılanlar olmuştu. Peki Kürtaj filminin konusu nedir? Kürtaj filminde ne anlatılıyor? Kürtaj filminin yönetmeni kimdir? İşte filmle ilgili tüm ayrıntılar.

Google Haberlere Abone ol
58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeki 'Kürtaj' filmi hastanelik etti! Audrey Diwan'ın Kürtaj filminin konusu ne? Kürtaj filmi neyi anlatıyor? Kürtaj filminin konusu nedir? Kürtaj filmini nasıl izlerim?

Bu yıl 58'incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Kürtaj' filmi gösterildi.

Fakat, film daha gösterilir gösterilmez gösterim sırasında bayılanlar oldu. Hatta bir kısım insan da salonu terk etmek zorunda kaldı.

Gereçke ise filmin sahnelerini çok gerçekçi olmasıydı. Filmin sahnelerine dayanamayan izleyicilerden 4 kişi bayıldı, onlarca kişi de filmi yarıda bırakmak zorunda kaldı.

FİLM ALTIN ASLAN ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Öyle ki film bayılanlar nedeniyle ara verip yeniden başladı, fakat bayılmalar devam edince yeniden ara verildi. Bu esnada filmi bırakıp salondan çıkanlar da oldu. MedyaTava da 'Kürtaj' filminin gösterimindeydi ve yaşananlara dakika dakika şahit oldu. Filmin Venedik'teki gösteriminde de fenalık geçirenlerin olduğu öğrenildi. Audrey Diwan’ın 'Kürtaj' filmi Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan Ödülü almıştı. 

'KÜRTAJ' FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Film, 60’lı yılların Fransa’sında istemediği hamileliğini sonlandırmak isteyen Anne’in mücadelesini anlatıyor.

1963, Fransa. Parlak bir üniversite öğrencisi olan Anne, beklenmedik bir hamilelikle karşı karşıya kalır. Bu, geleceğe dair tüm hayallerinin elinden kayıp gitmesi anlamına gelmektedir. Gebelik süreci ilerledikçe, Anne çevresi tarafından yalnız bırakılacaktır, zira kürtajın yasal olmadığı 60’lı yılların Fransa’sında bu karar cesaret gerektirmektedir.

Annie Ernaux’un aynı isimli yarı otobiyografik romanından uyarlanan Kürtaj, dünya prömiyerini Eylül ayında, 78. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve Altın Aslan’a layık görüldü. Anamaria Vartolomei, kendinden emin bir duruşla cesur ama aynı zamanda kırılgan bir Anne karakteri çizerek rolünün altından başarıyla kalkıyor.

FİLMİN YÖNETMENİ AUDREY DIWAN KİMDİR?

1980 doğumlu Lübnan asıllı Fransız yönetmen Audrey Diwan, yönetmenliğe başlamadan önce gazeteci ve senarist olarak çalıştı. 2019 yapımı Mais vous êtes fous ile yönetmenlik kariyerine başladı. İkinci uzun metrajı Kürtaj ile 78. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan yönetmen, aynı zamanda film endüstrisinde kadın erkek eşitliğini destekleyen Fransız sivil toplum örgütü Collectif 50/50’nin bir üyesidir.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen
Audrey Diwan

Senaryo
Audrey Diwan, Marcia Romano

Görüntü Yönetmeni
Laurent Tangy

Kurgu
Géraldine Mangenot

Filmin oyuncuları kimler?

Anamaria Vartolomei

Kacey Mottet Klein

Luàna Bajrami

Louise Orry-Diquéro

Louise Chevillotte

Yapımcılar
Rectangle Productions (Evgueni Galperine, Sacha Galperine)

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin