Stres kalp krizini direkt tetikliyor. Uzman doktordan kritik açıklama: Stres anında salgılanan hormonlara dikkat, hem kalp krizini tetikliyor hem de...

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Emre Nuri Günel, stres anında salgılanan hormonların kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığı tetikleyebildiğini söyleyerek, “Stres kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Stres anında salgılanan hormonlar kalp krizi gibi birçok kalp hastalığını tetikleyebildiği gibi var olan kalp hastalıklarının şiddetini de artırır” dedi.

Google Haberlere Abone ol
Stres kalp krizini direkt tetikliyor. Uzman doktordan kritik açıklama: Stres anında salgılanan hormonlara dikkat, hem kalp krizini tetikliyor hem de... - Resim: 2

Dr. Günel, birçok psikolojik rahatsızlığa bağlı hastanın kalp krizine benzer bulgularla hastaneye başvurduğunu söylerek şu ifadeleri kullandı: "Birçok psikolojik rahatsızlığa bağlı hasta da kalp krizine benzer bulgularla hastaneye başvurur. Bunların başında panik atak ve anksiyete bozuklukları gelmektedir. Hastalar acil servise çarpıntı, göğüs ağrısı, bulantı kusma gibi kalp krizinde görülen semptomların aynısı ile başvurur.

Doğru tanı için uzmana başvurmak şart. Hastanın genç olması daha önceye ait bir psikolojik bozukluk hikayesinin olması, elektrokardiyografi ve diğer bulguların normal olması psikolojik bozukluklar lehinedir. Fakat her hasta bu tanı öncesi kardiyolojik yönden detaylı olarak incelenmelidir” dedi.

Kaynak: DHA