Stres kalp krizini direkt tetikliyor. Uzman doktordan kritik açıklama: Stres anında salgılanan hormonlara dikkat, hem kalp krizini tetikliyor hem de...

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Emre Nuri Günel, stres anında salgılanan hormonların kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığı tetikleyebildiğini söyleyerek, “Stres kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Stres anında salgılanan hormonlar kalp krizi gibi birçok kalp hastalığını tetikleyebildiği gibi var olan kalp hastalıklarının şiddetini de artırır” dedi.

Google Haberlere Abone ol
Stres kalp krizini direkt tetikliyor. Uzman doktordan kritik açıklama: Stres anında salgılanan hormonlara dikkat, hem kalp krizini tetikliyor hem de... - Resim: 1

Dr. Günel, stresin hem beden hem de ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Dr. Günel, stresten en fazla etkilenen organın ise kalp olduğunu belirterek, “Stres anında salgılanan hormonların kalp krizi başta olmak üzere pek çok hastalığı tetikleyebilmektedir.

Stres kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Stres anında salgılanan hormonlar kalp krizi gibi birçok kalp hastalığını tetikleyebildiği gibi var olan kalp hastalıklarının (kalp yetmezliği, ritim bozuklukları, hipertansiyon gibi) şiddetini de artırır. O yüzden kalp hastalıkları mutlak surette stresten uzak durmalıdırlar” diye konuştu.

Dr. Günel, kalp krizinin pek çok kişide aniden ortaya çıktığını ifade ederek, “Birçok hastada kalp krizi öncesi şikayetler mevcuttur. Bunlar daha çok yürümekle olan ve dinlemekle geçen ‘angina’ diye adlandırdığımız göğüs ağrılarıdır. Yaşlı hastalarda ve şeker hastalarında bazen bu ağrı yerine egzersizle olan nefes darlığı, yorgunluk ve çarpıntı ön planda olabilir. Bu şikayetlere sahip olan hastalar bir an önce bir kardiyolog tarafından değerlendirilmelidir. Psikolojik hastalıklar da kalp krizine benzer belirtiler gösterebiliyor" ifadelerini kullandı.


Kaynak: DHA