Oruçluyken ağız kokusunun önüne geçecek formül bulundu. Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir?

Oruçluyken ağız kokusunun önüne geçecek formül bulundu. Bu yöntem sayesinde ağız kokusunu etrafınıza yaşatmak durumda kalmayacaksınız.

Google Haberlere Abone ol
Oruçluyken ağız kokusunun önüne geçecek formül bulundu. Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir?

Ramazan'da oruç ibadetini yerine getiren kişilerin en muzdarip olduğu konulardan bir tanesi ağız kokusu olurken, ağız kokusunun önüne geçecek formüller bulundu.

Periodontoloji Uzmanı ağız hijyeni noktasında önemli uyarılarda bulundu. Bu uyarılar sayesinde oruçluyken ağız kokusu kader olmaktan çıkacak...

SAHUR VE İFTAR ARASI DİŞLERİNİZİ DÜZENLİ FIRÇALAYIN

Ramazan ayı boyunca, günlük ağız hijyenini korumanın önemine işaret eden uzmanlar, sahur sonrası yapılan normal diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş arası temizlik ve dil fırçalama gibi rutin uygulamaların, ağız sağlığını korumak için gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Yemek artıklarının dil yüzeyinde kalması halinde ağızda kötü koku oluşabildiğini dile getiren Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Bu durumda dil kazıyıcılar veya diş fırçası kullanarak dil temizlenmeli ve ağız içi iyice temizlenmelidir. Özellikle diş eti hastalığına yatkın olan kişiler, dikkatli olmalıdır.” dedi.

Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü” dolayısıyla, ramazan ayında ağız ve diş bakımının nasıl olması gerektiğini anlattı.

SAHUR SONRASI RUTİNLERİ ATLAMAMAK GEREK

Ramazan ayı boyunca, günlük ağız hijyenini korumanın önemine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Sahur sonrası yapılan normal diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş arası temizlik ve dil fırçalama gibi rutin uygulamalar, ağız sağlığını korumak için gereklidir.” dedi.

YEMEK ARTIKLARININ KALMASI KÖTÜ KOKUNUN SEBEBİ OLABİLİR

Ramazanda açlık nedeniyle oluşabilecek fizyolojik kokuların normal olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, şöyle devam etti:

“Ancak yemek artıklarının dil yüzeyinde kalması halinde kötü koku oluşabilir. Bu durumda dil kazıyıcılar veya diş fırçası kullanarak dil temizlenmeli ve ağız içi iyice temizlenmelidir. Özellikle diş eti hastalığına yatkın olan kişiler, dikkatli olmalıdır.

Aksi halde, ani diş eti hastalığına ‘gingivitis’ yol açabilirler, bu da diş etlerinde kanamayla başlayan ve zamanla kemik kaybına neden olan bir durumdur. Bunun önlenmesi için en etkili yöntem, düzenli ve doğru ağız hijyeni uygulamaktır.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin