Kan aldırmak orucu bozar mı, Ramazan'da oruçluyken kan vermek orucu bozar mı? Diyanet'ten açıklama geldi

Ramazan ayında kan aldırmak orucu bozar mı, oruçluyken kan vermek orucun bozulmasına neden olur mu? sorularının cevabı haberimizde...

Google Haberlere Abone ol
Kan aldırmak orucu bozar mı, Ramazan'da oruçluyken kan vermek orucu bozar mı? Diyanet'ten açıklama geldi

Ramazan ayının gelişiyle birlikte oruç ibadetini yerine getiren kişilerin merak ettiği sorular da hız kazanmaya başladı. Kan aldırmak orucu bozar mı? Ramazan'da oruçluyken kan vermek orucu bozar mı? soruları gündemdeki başlıklar arasında.

Ramazan'da kan vermek orucu bozar mı? sorusu merak edilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı duyurdu. Peki ya kan aldırmak orucu bozar mı?

KAN ALDIRMAK ORUCU BOZAR MI?

11 Mart Pazartesi günü ilk orucun başladığı Ramazan ayında, oruç tutan vatanlar merak ettiği soruları arama motorlarında sık sık aratmaya başladı.

Bu yıl en çok aratılan başlıklardan bir tanesi kan aldırmak orucu bozar mı? Ramazan'da oruçuyken kan vermek orucu bozar mı? soruları olurken, sorunun cevabı pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Resmi web sitesi üzerinden sorunun cevabını bildiren Diyanet İşleri Başkanlığı, oruçluyken kan verilir mi? sorusunun cevabını şu şekilde yanıtladı...

"Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, 3/15). Vücuda kan almak ise beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivâyet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur” (Ebû Dâvûd, Savm, 28 [2367, 2370-2371]; İbn Mâce, Sıyâm, 18 [1680]) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivâyet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32 [1938-1939]).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi o dönemde hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin