Cunda ve Ayvalık meğerse belediye kavgası mağduruymuş. Turizm cennetleri nasıl mahvedilir en güzel örneği bu sanırım

Geçtiğimiz aylarda kısa bir tatil için gittiğimiz Cunda ile ilgili bir yazı yazmıştım. Çok sayıda geri dönüş aldım yazıyla ilgili. Hiçbiri de olumlu değildi ve hatta az bile yazdığımı söyleyen olmuştu. Bugün ise posta kutuma bir e-posta düştü. Meğerse Cunda ve Ayvalık aslında belediyelerin kavgası arasında hiç oluyormuş da haberimiz yokmuş.

Yukarıdaki linke tıkladığınızda okuyabilirsiniz Cunda ve Ayvalık'ın geçtiğimiz yaz ne halde olduğunu...

Türkiye'nin belki de en güzel cennet köşelerinden biri olması gerekirken, ilgisizlikten, bakımsızlıktan, denetimsizlikten ve öylesine belli olan kötü kamu yönetimini nedeniyle öyle bir hale gelmiş ki inanın gelen yerli turist -ki yabancılar da aynı hissiyatta mıdır bilemem- bir daha neredeyse adım atmamak için yemin edecek. 

Neyse; mail kutuma düşen e-postaya bakalım. 

"Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin Ayvalık'ın iflas etmek üzere olan altyapı sorununun yatırım programına alınmasını istedi..."

Evet; gerçekten mail böyle başlıyor. Yani; 2019 seçimlerinde DP adayı Mesut Ergin(*) oyların yüzde 39.78'ini alarak belediye başkanı seçilmiş. Bölgede ikinci parti CHP, o da yüzde 38.13 almış. AK Parti aday göstermemiş; cumhur ittifakı ortaklarından MHP de yüzde 19.43 alarak üçüncü parti olmuş.

(* DP'den aday olan Mesut Ergin seçildikten kısa bir süre sonra CHP'ye geçmiş. Okuyucularımıza teşekkür ederim bu bilgiyi verdikleri için)

Bu oy oranlarını neden verdim?

Belediye başkanının isyanını göz önüne alalım. Başkan Ergin, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ) olağan genel kuruluna katılmış ve kentin, altyapı, su patlakları, atık sistemi konularına isyan etmiş. Altyapı sorununun kökünden çözümlenmesi için Ayvalık’ın ivedilikle yatırım programına alınmasını istemiş.

Zaten başta Cunda olmak üzere Ayvalık genelinde geçtiğimiz yaz su kesintileri en büyük şikayet. Düşünsenize, rahatlamak dinlenmek için turizm cennetine gidiyorsunuz, sular kesik. Duş yok...

Şimdi Balıkesir'e bir bakalım. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz seçilmiş 2019'da. Yüzde 47.78 oy alan AK Parti birinci olmuş, ikinci parti de yüzde 46.50 ile İYİ Parti olmuş. Neredeyse bıçak sırtı.

Şimdi görülen o ki, DP'li Ayvalık Belediyesi, AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nden destek alamıyor. Yani bu iki belediyenin anlaşmazlığı yüzünden hem Ayvalık halkı hem de Türkiye'nin önemli bir turizm merkezi mağdur oluyor.

Bu ne kadar adil?
İki farklı belediyenin arasındaki bence manasız bir çekişme yüzünden bölgeyi ziyaret eden binlerce insan neden bu çileyi çeksin ki? 

"Halka hizmet hakka hizmettir" sözüyle hareket eden özellikle sağ tandanslı partilerin bu hizmetsizlikle cezalandırdıkları vatandaşlar yaklaşan seçimlerde ne yapacak acaba?

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilçenin altyapısının geldiği hal için açıkça Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ni gösteriyor, "İvedilikle yatırım programına alınsın" diyor ve bunu da basın bülteni olarak gazetecilere gönderiyor. Bu "Benim değil Büyükşehir'in suçu" demek. 

Peki; hadi altyapı sorunu Büyükşehir'in suçu, iki belediyenin kavgası nedeniyle tatile gidip huzur bulmak isteyenler susuzlukla, patlayan borularla filan uğraşıyor.

Peki, Cunda'daki bakımsızlık, sokakların durumu, esnafın pervasızlığı ve denetimsizliği de Büyükşehir'e mi ait acaba? Ya da Cunda'da yaşanan otopark rezaletinin müsebbibi hanginiz?

Ya da şöyle soralım. İlçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi farklı partilerden diye bölge halkının ve bölgeyi ziyaret eden turistlerin suçu ne?