Kedi köpek mamalarında KDV kaldırılsın. Madem sahiplenin çağrısı yapıyorsunuz, mama ve kedi kumu gibi ürünlerden yüzde 20 KDV almayı lütfen bırakın

Türkiye'nin barınma ve alım gücü sorunlarından sonra en büyük derdi sokak hayvanları. Sokak hayvanlarını öldürmeyi çare olarak görenler ve bunun çığırtkanlığını yapanları saymıyorum bile. Bana sorarsanız bu tip insanları incelemek Sağlık Bakanlığı'nın görevi.

Sokağın sessiz garibanları birilerinin hedef göstermesiyle birlikte adeta her gün "Avlanılmaya" başladı. Kimi "Bu köpek kuduz" yalanıyla, kimi "Bu köpek bize saldırıyor" palavrasıyla her gün bir sokak hayvanına ya eziyet ediyor ya da öldürüyor.

Sokakta yaşamasını tabii ki istemediğimiz, onların da bir evi olsun suyu maması önünde olsun istiyoruz ama barınakların da hali ortada. Neredeyse bir işkence merkezine dönmüşler. Yıllardır belediyeler bu konuyu es geçti; hem de görevleri olmasına rağmen. 

Sonunda geldiğimiz nokta ise "Öldürelim, uyutalım" oldu. Bazılarının kan seviciliği başladı, kimi siyasiler, kimi gazeteciler, kimi sivil toplum örgütleri bu "sözde uyutma" gerçeği ise resmen katliam olan 'ötenazi' önerisinde direniyor. 

Geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de yaklaşık 4 milyon sahipsiz köpek olduğunu ve bu sorunu kökten çözmeyi planladıklarını açıkladı. Belediyelere görevini hatırlatan Erdoğan, vatandaşlara da çağrı yaptı "Sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesini hedefliyoruz" diyerek.

Sahiplenelim; zaten sahipleniyoruz daha çok sahiplenelim. Hani "Mama lobisi" diye hayvan düşmanlarının bahsettikleri var ya; önce onu çözelim mesela. Bu "mama lobisi" neyse artık. 

İki can sahibi biri olarak şunu söyleyebilirim; önce mamalardaki KDV kaldırılsın. Lüks tüketim olarak görülen ve adeta hayvanseverler üzerinden para kazanmaya dönen yüzde 20 KDV kaldırılmadan insanların hayvan sahiplenmesi kolay değil. 

Mamalar ve kedi kumları fiyatları uçmuş durumda. Kontrolsüz rant sağlayıcılarına bir de yüzde 20 KDV eklendiğinde hayvanseverlerin de beli bükülüyor. Hayvanseverlerin barınaklara yapacağı mama bağışları da büyük darbe alıyor. 

Hayvan mamaları ve kedi kumları lüks tüketim değildir, yüzde 20 KDV almakla Türkiye'deki hayvan sorununu çözmeyi bırakın, sahipli hayvanları bile neredeyse sokağa atılmasına neden olunuyor.

Biz sokaktaki hayvanlar ölmesin, öldürülmesin diye uğraşırken, vatandaşlara "Sahiplenin" çağrısı yaparken bence biraz da siyasiler ellerini taşın altına koysunlar, önce sahiplendirmeyi teşvik amacıyla şu mamalardaki yüzde 20 KDV'yi kaldırsınlar. 

Kim bilir; hayvan düşmanlarının ağızlarından düşürmediği mama lobisine en güzel darbeyi böyle vurabilirsiniz.