Türkiye'de ligler ne zaman başlayacak?

Dün Sağlık Bakanı Koca ile görüşen TFF Başkanı Nihat Özdemir, yeni tip Coronavirus salgını nedeniyle ara verilen futbol liglerinin 12-13-14 Haziran'da başlatılacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'de ligler ne zaman başlayacak?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmüştü. Özdemir, bugün yaptığı açıklamada, "Devletimizin desteğiyle sezonu tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

Liglerin Temmuz'da tamamlanacağını belirten Özdemir, "Kupaları sahada vereceğiz. Ağustos'ta da Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacağız" diye konuştu.

İşte, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Nihat Özdemir'in açıklamaları:

"Devletimizin aldığı kararlarla, sportif tedbirleri dünyada en hızlı şekilde alan ülkelerin başında geliyoruz. 11 Mart'ta ilk vakanın görülmesinin ardından, maçlarımızı seyircisiz oynattık. İlk ölümlü vakalar sonrasında ise liglerimizi erteledik. Corona virüs sürecini birlik beraberlik içerisinde en az kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız önderliğinde her türlü tedbiri zamanında alarak dünyaya örnek olduk. Tedbirler vazgeçmeden, mücadeleyi bırakmadan yolumuza devam etmemiz gerekiyor.

1.5 ay gibi zaman geçti. Gerekli tüm adımları attık. TFF olarak virüse karşı kararlı mücadele ediyoruz. Devletimizin kararlarını harfiyen uyuyoruz. Futbolun oynanabilmesi için tüm tedbirleri için protokol hazırlandı. En sağlıklı şekilde liglerimizin tamamlanması için çaba sarf ettik. Hep Türk futbolunun selametini düşünerek hareket ettik. Elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Spor Bakanımız ile toplantılar yaptık. Kulüp başkanlarının fikirlerini aldık. Bilim Kurulu istişare yaptık.

En son Bakanımız Sayın Koca ile görüştük. Sayın Koca zor bir görevi başarıyla yürütüyor. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Devletimizin normalleşme planı kapsamında değerlendirmelerde bulunduk. Tüm şartları göz önünde bulundurup yol haritasını çizdik. Şimdilik olmak kaydıyla elimizde değişik senaryolar bulunmakla birlikte Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Ligleri 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık. Ligi 26 Temmuz'da sonuçlandıracağız.

'Ağustos'ta Şampiyonlar Ligi'ne ev sahipliği yapacağız'

İnşallah ligleri en güzel biçimde Temmuz ayında tamamlamak istiyoruz. Ve Ağustos ayında da UEFA Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yaparak sezonu taçlandıracağız. Aldığımız kararların Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum.

Ankaragücü'nde bir virüs vakası yaşandı. Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu'nun aldığı kararlara uyacağız.

Bütün kulüpler protokole uygun hareket ederse inşallah hiçbir futbolcumuz, spor adamımızda virüse rastlanmayacaktır.

Virüs nedeniyle reklam gelirleri, tribün geliri ve sponsor gelirlerinde azalmalar oldu. Bütün bunları düşünürerek yeni harcama limitleri oluşturacağız. Yeni şartlarda yeni harcama limitlerini belirleyeceğiz.

'beIN Sports ile yola devam edeceğiz'

beIN Sports ile 2 yıl daha sözleşmemiz var. Hedefimiz Beinsports'la bu 5 yıllık süreci tamamlamak. beIN Sports'un kulüplere yapacağı 588 milyon lira ödeme var. Bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Ligler de başlarsa yayıncı kuruluş hız vererek ödemeleri tamamlarlar. Biz yolumuza beIN Sports'la devam etmek istiyoruz.

'UEFA ve FIFA ile devamlı görüşüyoruz'

UEFA ve FIFA ile devamlı görüşmekteyiz. Sağolsun ödemeleri öne çekmeye çalıştılar. Milli takımlara oyuncu veren kulüplere ödeme yaptılar. Anında biz de kulüplere bu ödemeyi gönderdik. Onlar da elinden geleni desteği yapıyorlar.

Altyapı liglerinin durumu gündemimizde ancak ilk hedefimiz onlar değil. Onların durumunu yapacağımız toplantılarla belirleyeceğiz.

'7 tane hafta sonu, 1 tane hafta içi maç'

7 tane hafta sonu, 1 tane de hafta içi maç oynayacağız. Ağustos ayını tatil dönemi olarak belirledik. Avrupa Futbol Şampiyonası 2021'e ertelendi. 11 Haziran 2021'de de Avrupa Şampiyonası'nı başlayacağız. Yeni sezonu buna göre yapacağız.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin