Türkiye koronavirüs salgını öncesi turizm gelirlerine yaklaştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Turizm gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardık" dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turizm sektöründe gelirlerini artırdığını söyledi, "Biz Türkiye olarak turizm gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardık. Eğer yıl sonu tahminlerimiz gerçekleşirse, ziyaretçi sayısında 2019'la farkı neredeyse kapatmış olacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye koronavirüs salgını öncesi turizm gelirlerine yaklaştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Turizm gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardık" dedi

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) bu yıl 23- 24 Kasım tarihlerinde 12'ncisi düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya'nın Kemerağzı turizm bölgesindeki bir otelde düzenleniyor. Kongrenin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye ve yurt dışından çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. 'Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği' temasıyla düzenlenen kongrede, pandemi ve sonrasında bu yılın şubat ayında başlayan ve halen devam eden Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ve bu savaşın etkilerinin gölgesinde turizm sektöründe 2022 yılı değerlendirilmesi, 2023 yılı beklentiler ve geleceğe dönük beklentiler ve hedefler konuşuldu.

50 MİLYON TURİST, 44 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ

Turizmde pek çok başarıya imza attıkları bir yılın daha sonuna yaklaşıldığını belirten Bakan Mehmet Nuri Ersoy, 2022'ye başlarken '42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir' hedefiyle yola çıktıklarını, temmuzda '47 milyon turist ve 37 milyar dolar' olarak revize ettiklerini ama bunun da yetmediğini söyledi. Son olarak ekimde yeni bir revize yaparak, yeni hedefin '50 milyon turist, 44 milyar dolar gelir' olduğunu açıklayan Bakan Ersoy, "İnşallah, 2022 yılı sona erdiğinde bu rakamları da geçtiğimizi hep birlikte göreceğiz" dedi.

GECELEME GELİRİ 90 DOLARA YÜKSELİYOR

Ziyaretçi sayısında olduğu gibi turizm gelirinde de önemli bir sıçrama gerçekleştirdiklerini anlatan Bakan Ersoy, "2002'de 12,4 milyar dolar olan turizm gelirimizi, 2019'da 38,9 milyar dolara yükselttik. 2019'da 76,2 dolar ve 2021'de 81,25 dolar olarak gerçekleşen kişi başı gecelik ortalama harcamanın da bu yıl sonu itibarıyla 90 dolara yükseleceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

2019'A GÖRE EN AZ DÜŞÜŞ TÜRKİYE'DE

2022 rakamlarını 2019'la kıyaslayan Bakan Ersoy, "Pandemi sürecini çok iyi yönettiğimizi ve rakiplerimize fark attığımızı net şekilde görmekteyiz. Örneğin ziyaretçi sayısında 2019 ile 2022 yıllarının ilk 7 aylık dönemine baktığımızda İtalya yüzde 29, İspanya yüzde 18 ve Yunanistan yüzde 12 oranında 2019'un gerisinde kalmış durumda. Biz bu farkı yüzde 7'ye indirmeyi başardık" dedi.

GELİR 2019'UN YÜZDE 14 ÜZERİNDE

2019 ile 2022 yıllarının 7 aylık turizm gelirlerini de karşılaştıran Ersoy, "İtalya yüzde 13, İspanya yüzde 6, Yunanistan yüzde 4 oranında 2019 rakamlarının gerisinde kalmış durumda. Biz Türkiye olarak turizm gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardık. Eğer yıl sonu tahminlerimiz gerçekleşirse, ziyaretçi sayısında 2019'la farkı neredeyse kapatmış olacağız. Turizm gelirlerinde ise 2019'un çok üzerinde bir artış yakalayacağız" dedi.

TURİZMDE TÜRKİYE ARTIK SÜPER LİGDE

Tüm bu rakamların, turizmde Türkiye'nin artık Süper Lig'de olduğunu gösterdiğini belirten Bakan Ersoy, "Bu işi en üst seviyede yapan ülkeleri rakip olarak görüyor ve hedeflerimize uygun bir şekilde ilerliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından turizmin stratejik sektör ilan edilmesinden bu yana radikal strateji değişikliklerine gittik. Bugüne kadar sektör olarak hep devletten destek bekliyorduk. Devlet destek vermeye devam edecek ama sektörle beraber çok daha hızla yol alalım dedik" diye konuştu.

Türkiye koronavirüs salgını öncesi turizm gelirlerine yaklaştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Turizm gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardık" dedi

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin