Tahir Kıran'dan TFF'nin hakem kararına destek

Çaykur Rizespor Başkanı Tarih Kıran, “Rizespor olarak MHK’nin aldığı hakem kararını destekliyoruz, TFF’yi de destekliyoruz” dedi.

Google Haberlere Abone ol
Tahir Kıran'dan TFF'nin hakem kararına destek

Kulüpler Birliği Vakfı Toplantısı, vakfın Maslak’taki ofisinde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantının ardından açıklamalarda bulunan Çaykur Rizespor Başkanı Tarih Kıran, “Herkes kendi fikrini söyledi. Bizim Rizespor olarak fikrimiz, MHK’nin aldığı hakem kararını destekliyoruz, TFF’yi de destekliyoruz. Ben her ne kadar Cüneyt Çakır’ı maçlarıma istemesem de 3’üncü Dünya Kupası’na gitmesini Türk milleti adına isterdim. Benim maçlarımda hatalı kararlar verdiği için istemedim ama dünyada bizi temsil edem hakemimiz olduğu için onunla alakalı kararı çok doğru bulmuyorum” diye konuştu.

“FEDERASYONU DESTEKLİYORUM”

Herkesin kendi kararını açıklayacağı yönünde bir karar aldıklarını dile getiren Tahir Kıran, “Geri kalan bütün kararlarda federasyonu destekliyorum. Konuştuğumuz spekülasyonlarda benim alakam yok, olamaz da. İnsanlar algı operasyonu peşindeler. Böyle yapa yapa Türk futbolunu kirlettiler. Çok cesaretli bir karar aldı Ferhat Bey. Kimsenin alamadığı bir kararı aldı. Uzun zamandır alınması gerekiyordu bu kararın. Buz dağının görünen yüzü diyorum. İnşallah daha güzel şeyler yapacak. Ben şahsen destek vereceğim. Genç hakemlerin vereceği hatalı kararlara da hiç ağzımı dahi açmayacağım. Ama kasıt varsa o durum ayrı. Defter kapandı, yeni bir sayfa açıldı. Temiz sayfada yeni şeyler olması lazım“ şeklinde konuştu. 

Ahmet Ağaoğlu: Kulüp başkanlarının kafasında ciddi endişeler var 

Kulüpler Birliği Vakfı Toplantısı, vakfın Maslak’taki ofisinde gerçekleştirildi. Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) 13 hakem ile ilgili verdiği karar ve yayın ihalesinin konuşulduğu toplantıya; Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Çaykur Rizespor Başkanı Tahir Kıran, Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek, Fatih Karagümrük Kulübü Başkanı Süleyman Hurma, Kasımpaşa Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Sara katılırken diğer kulüp başkanları ise çevrimiçi olarak toplantıda yer aldı. 

Ahmet Ağaoğlu, düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Bugünkü toplantının 2 ana gündem maddesi vardı. Birisi MHK’nin aldığı karar. 8 başkan fiilen 8 başkan da çevrimiçi olarak katıldı. Barcelona’ya iner inmez Burak başkanımız da toplantıya iştirak etti. Toplantıda olmayan kulüplerimiz ise Konyaspor ve Alanyaspor’du. Görüş ayrılıkları olmasına rağmen, genellikle kulüp başkanlarımız MHK’nin aldığı karar ile alakalı olarak endişelerini dile getirdiler. Bu konuda hemen hemen bütün kulüpler hem fikirdi zamanlama açısından. Şekil olarak da tabii ki detaylı olarak hangi kriterler göz önünde bulundurularak bu hakemlerle yol ayrımına gelindiği konusunda kulüp başkanlarımızın kafasında ciddi endişeleri olduğunu ifade edebilirim. Onun haricinde de tabii ki burası bir Kulüpler Birliği. Her kulübün, her kulüp başkanının, her kulüp yönetimin farklı farklı görüşlerinin olması da son derece doğal ama az önce de ifade ettiğim gibi üzerinde görüş birliğine, fikir birliğine vardığımız konu zamanlama açısından uygun olmadığını yönünde. Yine bazı başkanlarımız da şekil olarak derinlemesine bilgi sahibi olmadığımızı, hangi kriterlerin göz önünde bulundurularak böyle bir karar alındığını, düşüncelerini ifade ettiler” diye konuştu.

“BU UYGULAMADA EN FAZLA SIKINTIYI YAŞAYAN TRABZONSPOR KULÜBÜ’DÜR”

Ahmet Ağaoğlu, bu uygulamada en fazla sıkıntı yaşayanın Trabzonspor Kulübü olduğu ifade ederek, “Bu uygulama keşke devre arasında olsaydı. Devre arasına yetişmediyse de sezon sonuna yapılması çok daha doğru çok, daha uygun olurdu diye kendi görüşüm ifade edebilirim. Ben de aynı şekilde zamanlama açısından pek doğru bulmadığımı söyleyebilirim. Ama netice itibarıyla da yalnız burada bir şeyi göz ardı etmememiz lazım. Yine kendi fikrimi söylüyorum, Kulüpler Birliği adına konuşmuyorum. Netice itibarıyla bu verilmiş karar, Merkez Hakem Kurulu’nun almış olduğu ve Türkiye Futbol Federasyonu‘nun, yönetim kurulu üyelerinin ve sayın başkanının onaylamış olduğu ve yürürlüğe koyduğu karardır. Tabii ki ciddi şekilde bundan sonraki 10 haftalık sürecin nasıl geçeceği konusunda insanların kafasında düşünceler var. Bu kararı veren kurum aynı zamanda bu kararın ve ileriye dönük olarak da işleyişin sorumluluğunu üzerine almıştır. Bu da işin doğasında vardır. Dolayısıyla o kararı verip o sorumluluğu üzerine alan insanları da ‘neden böyle bir karar aldın’ diye eleştirmek de pek doğru ve sağlıklı bir bakış açısı olmaz” şeklinde konuştu.

“SON GELİŞEN OLAYLAR ORTAK ÇALIŞMA GRUBUNUN BİLGİSİ VE İLGİSİ DIŞINDA OLMUŞ GELİŞMELERDİR”

Ahmet Ağaoğlu, MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun bugün düzenlediği basın toplantısında geniş bir kadroları olduğunu ifade ettiğini belirterek, verilen kararın en ince ayrıntısıyla hesaplanarak alındığına inandığını belirtti.  TFF, MHK ve Kulüpler Birliği Vakfı olarak oluşturulan bir çalışma grubunun olduğunu hatırlatan Ahmet Ağaoğlu, “Bizim sıkıntımız isimlerle değil, bizim sıkıntımız sistemin çağdaş, şeffaf olmadığı ve sistemden kaynaklanan sıkıntıların yansıttığı bir süreç yaşadığımızı, sıkıntıları çözmediğimiz takdirde isimler ne kadar değişirse değişsin 13 MHK değişmiş son 20 sene içerisinde biz hala aynı sıkıntıları aynı problemleri konuştuğumuzu ifade etmiştik. Bizim bütün çalışmalarımız da zaten sayın David Elleray’nin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından danışman olarak atanmasından sonra bütün çalışmalarımız sistemdeki sıkıntılar üzerineydi. Yani kadroyla alakalı, isimlerle alakalı, atamalarla alakalı, hakem değişiklikleriyle alakalı, terfilerle alakalı ne bir dahili vardır kulüplerimizin ne de öyle bir önerisi olmuştur. Yani bu son gelişen olaylar ortak çalışma grubunun bilgisi ve ilgisi dışında olmuş gelişmelerdir” dedi.

DHA

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin