SONDAKİKA AK Parti'den EYT müjdesi geldi, tarih verildi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili AK Partili isim açıklama yaptı: EYT çıkıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu EYT için tarih verdi

AK Parti ve kabineden peş peşe EYT ile ilgili açıklamalar geliyor. AK Partili isimden son dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) açıklaması geldi. Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 3600 Ek Gösterge ile ilgili konuştu ve EYT için müjdeyi verip tarih açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
SONDAKİKA AK Parti'den EYT müjdesi geldi, tarih verildi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili AK Partili isim açıklama yaptı: EYT çıkıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu EYT için tarih verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den sonra EYT ile ilgili bir açıklama da AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'ndan geldi.

Vedat Bilgin, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi masamızda. Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye'nin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz." demişti.

Bu açıklamadan sonra AK Parti cephesinden de bir açıklama yapıldı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı'nın Dodurga beldesinde AK Parti adayının oyların yüzde 90'ına yakınını alarak seçildiğini söyleyen Akbaşoğlu, "Cumhur İttifakı'nı sandığa gömeceğiz, iktidar gidici" gibi söylemlerde bulunan muhalefetin mahcup duruma düştüğünü aktardı. En isabetli ve doğru seçim anketinin Dodurga'da ortaya konulduğunu aktaran Akbaşoğlu, "Dodurga'daki seçimler, '6 artı 1 yemek yeme ittifakı'nın sandığa gömüldüğü tarih olarak tarihe geçti. Bu sonuçlar milletimizin teveccühünün AK Parti ve Cumhur İttifakı'ndan yana olduğunu bir kez daha gösterdi" dedi.

 

Millete verdikleri her sözü yerine getireceklerini vurgulayan Akbaşoğlu, şöyle konuştu:

"Ne dedik; 'Memur ve emeklilerin maaşlarını düzenleyeceğiz. 3600 ek göstergeyi yasalaştıracağız' yaptık. Şimdi de sözleşmeli personelin durumunu ele alarak haklarını yasalaştıracağız. EYT'li kardeşlerimizin durumunu ele alarak 2022'de bunları neticelendireceğiz. 3600 ek gösterge ile ilgili neticeleri görüyoruz. Bu yasa artık uygulanıyor. İnşallah bu konuyla ilgili de söylediğimiz üzere, ekim ayında Meclisimiz açıldığında hemen gündemimize sözleşmeli personelin mali ve sosyal haklarının ele alınması ve kadro hakkının ele alınması suretiyle bu kesimin durumlarının yasayla netleştirilerek daimileştirilmesi söz konusu olacak. Bu çalışmanın hemen akabinde EYT'li kesimin durumu ele alınarak bu da çözümlenmiş olacak. Verdiğimiz sözleri adım adım gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar ne söz verdiysek yaptık, bundan sonra da sözlerimizi aynen yerine getireceğiz." 

BAKAN BİLGİN DE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

EYT yasası için gözler artık bakanlıktan gelecek son dakika açıklamasında. 3600 ek gösterge konusunun çözüme kavuşmasıyla beraber gözler şimdi Emeklilikte Yaşa Takılanlar için gelecek son dakika açıklamasına çevrildi.

Bu noktada ise "EYT yasası çıkacak mı, ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak?" soruları yanıt arıyor. Konuyla ilgili 6 adımlı çözüm haritası daha önce gündeme gelmişti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Bakan Bilgin'den de açıklama geldi. Peki, EYT yasası çıkacak mı, ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak? İşte merak edilen tüm bu detayar...

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

24 TV'de soruları yanıtlayan Bakan Bilgin EYT konusunda net açıklamalar yaptı. "Devlet elini fazlasıyla taşın altına koydu, çalışanları enflasyona ezdirmedi" ifadelerini  kullanan Bakan Bilgin ayrıca 'Emekçiler endişe etmesinler, EYT dosyası masamızda. Yıl sonuna kadar EYT dosyasını çözeceğiz.' ifadelerini kullandı.

İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaptığı açıklamalardan satır başları:

- Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi masamızda. Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye'nin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz.

-  Benim acil çözmek istediğim konulardan bir tanesi de geçici işçiler sorunumuz.

- Sözleşmeli sorununu sadeleştireceğiz. Kadro haklarını vereceğiz. Bazı sözleşmelilere kamunun ihtiyacı var.

- Sorun yok mu, var. Sorun enflasyonun kendisi.

- Ümit ediyoruz 2023 önümüzü daha fazla göreceğimiz bir dönem olacak. Dünya bu küresel krizi sürdüremez. Bu kriz daha derinleşirse dünyada birçok ekonomi çöker.

- Temmuz zammıyla birlikte iki bin liradan başlayan farklar ortaya çıkacak. 3600 ile ilgili yaptığımız düzenlemelerle emekli ikramiyelerinde ciddi farklar ortaya çıkacak.

 

EYT'YE 6 ADIMDA ÇÖZÜM HARİTASI

2022 yılı içerisinde ele alınması beklenen EYT düzenlemesi için 6 adımlı yol haritası izlenecek:

Kapsam belirlenecek
Emeklilik şartları tespit edilecek
Mali boyutu hesaplanacak
Maaş hesabı yapılacak
Uygulama biçimi tespit edilecek
Taslak yazılıp karar alınacak

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin