SBK Holding'in sahibi firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da tutuklandı.

Kara para aklama suçlamasıyla ABD tarafından aranan, dün akşam Halk TV'de canlı yayında Veyis Ateş'le yüzleşen Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya'da tutuklandı...

Google Haberlere Abone ol
SBK Holding'in sahibi firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da tutuklandı.

SBK Holding'in sahibi iş insanı Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da tutuklandı. ABC Gazetesi'nden Alı Isıyel ve Serkut Bozkurt, firari iş insanının Avusturya'da tutuklandığını duyurdu...

ABC Gazetesi'nden Alı Isıyel ve Serkut Bozkurt'un SBK tutuklandı haberinden 30 dakika sonra, İsmail Saymaz  Sezgin  Baran Korkmaz'ın avukatına ulaştı. SÖZCÜ’ye konuyla ilgili bilgi veren Korkmaz’ın avukatları tutuklama talebinin ABD’den geldiğini ve yargılamanın Avusturya’da süreceğini bildirdi.

Türkiye’de hakkında kara para soruşturması başlatıldıktan sonra yurtdışına çıkan ve bir daha dönmeyen SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da tutuklandı.

SÖZCÜ’ye konuşan Korkmaz’ın avukatları tutuklama talebinin ABD makamlarından geldiğini belirterek, yargılamanın ilk etapta Avusturya’da yapılacağını söyledi.

ABD'de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. ‘Kingston Kardeşler'in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

ONLARCA ŞİRKETE YATIRIM YAPTILAR

2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile SBK’nin kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı yine kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı. Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, SBK ve SBK’ya yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.


Aynı duruşmalarda sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de; suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen'in SBK’nın Türkiye’deki finansörü olduğu iddia edilmişti.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin