Kahramanmaraş'ta çok büyük deprem. 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi Pazarcık merkezli deprem birçok kentte hissedildi. Gün ışıyınca depremin korkunç yüzü ortaya çıktı

Son dakika haberine göre Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı birçok kentte hissedildi. Artçı sarsıntılar sürerken Adıyaman, Diyarbakır ve Malatya'da binalar yıkıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı. AFAD ölü ve yaralı sayısı hakkında açıklama yaptı. Gün ışıyınca depremin korkunç sonuçları daha net görülmeye başlandı.

Google Haberlere Abone ol
Kahramanmaraş'ta çok büyük deprem. 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi Pazarcık merkezli deprem birçok kentte hissedildi. Gün ışıyınca depremin korkunç yüzü ortaya çıktı

Son dakika haberine göre Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı birçok kentte hissedildi. Artçı sarsıntılar sürerken Adıyaman, Diyarbakır ve Malatya'da binalar yıkıldı.

Doğu, Güneydoğu, İçanadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok il, saat 04.17'de  Kahramanmaraş merkezli Riçhter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğünde depremle sallandı. AFAD'dan alınan bilgiye göre yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, yurdun büyük büyük bölümünden hissedildi. Sarsıntıyla birlikte yataklarından kalkan vatandaşlar sokaklara kaçıştı.

Kahramanmaraş'ta çok büyük deprem. 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi Pazarcık merkezli deprem birçok kentte hissedildi. Gün ışıyınca depremin korkunç yüzü ortaya çıktı

Kahramanmarş'ta meydana gelen depremin ardından Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde 8 katlı bina yıkıldı. Olay yerinde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı.

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu an son gelen artçı 6.4 olduğunu arkadaşlar ifade etti. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize, ülkemize iletiyorum. En yüksek seviyede alarmı verdik." ifadelerini kullandı. 

ÖNCELİĞİMİZ ARAMA KURTARMA

Saat 06.00 sıralarında son dakika açıklamalarda bulunan Bakan Soylu son gelişmeleri aktardı:

"Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem oldu. 7.4 yıkım ortaya koyan bir depremdir. Bütün valilerimiz görevlerinin başında. Türkiye'nin birçok noktasından arama kurtarma ekipleri sevk ediliyor. Kahramanmaraş'a ben gideceğim, Osmaniye'ye Gençlik ve Spor Bakanımız gidecek, Malatya'ya ise Kültür ve Turizm Bakanımız gidecek. Birkaç önemli duyurumuz var. Bazı yerlerde Trafik sıkışıklığı söz konusu. Ambulanslara yol açabilmek için vatandaşlarımız araçlarını çalıştırmamalıdır. Cep telefonları konusunda tüm Türkiye'de vatandaşlarımızdan tek bir isteğimiz var; cep telefonlarını kullanmamalarıdır.

Dezenformasyon, yanlış bilgi, kirli bilgi belki de ülkeye yapılabilecek en büyük ihanettir. Dezenformasyonlar hem yanıltıcı hem de milletimizi üzen bir noktaya getirir. Bazı valilerimizi bölgelere kaydırdık. Şu anda kargo uçaklarımız hazır. Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. İletişim Başkanlığı buradan gün boyunca vatandaşımızı bilgilendirecek ve yönlendirici anonslar gerçekleştirecektir. Özellikle yanıltıcı veya bir yere odaklanıcı mesajlar vermekten ziyade ilk işimiz arama-kurtarmadır. Bunu bütün televizyonlara, radyolara ve internet sitelerine yönlendirmek istiyorum.

Yaklaşık şu ana kadar 6.6 en büyüğü olan 22 artçı deprem oldu. Hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi, mümkün olduğunda dışarıda olunması işin esasıdır. Fuat Oktay da buradalar, görev dağılımı yaptık.

AFAD ölü ve yaralı sayısını açıkladı

AFAD: Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır.

Kaynak: Medyatava
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin