İlahiyatçı ve akademisyen Zekeriya Beyaz hayatını kaybetti: Zekeriya Beyaz kimdir? Zekeriya Beyaz kaç yaşında ve neden öldü?

Zaman zaman yaptığı açıklamalar ile gündeme gelen Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, vefat etti. Yaşanan bu olumsuz gelişmenin ardından ise Zekeriya Beyaz’ın kim olduğu ve neden hayatını kaybettiği merak edildi. Ekranların tanınan isimlerinden biri olan Zekeriya Beyaz, kaldırıldığı hastanede bir süredir tedavi görüyordu.

Google Haberlere Abone ol
İlahiyatçı ve akademisyen Zekeriya Beyaz hayatını kaybetti: Zekeriya Beyaz kimdir? Zekeriya Beyaz kaç yaşında ve neden öldü?

Bir dönem ekranların en popüler isimleri arasında yer alan din adamı ve akademisyen olan Zekeriya Beyaz son dakika gelen habere göre 84 yaşında yaşamını yitirdi. Zekeriya Beyaz'ın bir süredir kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü biliniyordu. Hayatını kaybeden Zekeriya Beyaz'ın cenazesi 13 Nisan Çarşamba günü kaldırılacak.

ZEKERİYA BEYAZ KİMDİR?

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz 1 Mart 1938, Gaziantep'te doğdu. Türk müftü, imam-hatip, vaiz, din sosyolojisi profesörü ve yazar olan Beyaz, ilk tahsilini Gaziantep'te, orta tahsilini Kahramanmaraş İmam–Hatip lisesinde yaptı.

1 Mart 1963 tarihinde Nizip Ulu Camii'nde imam-hatip olarak ilk defa memurluk görevine başladı.

Zekeriya Beyaz, 1972 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında, 14 yıl imam-hatiplik, vaizlik ve müftülük görevlerinde bulunduktan sonra 3 Mart 1977 tarihinde Diyanetteki görevinden istifa ederek ayrıldı.

İlahiyatçı ve akademisyen Zekeriya Beyaz hayatını kaybetti: Zekeriya Beyaz kimdir? Zekeriya Beyaz kaç yaşında ve neden öldü?

10 yıl kadar serbest yazarlık gazete köşe yazarlığı yapan Beyaz, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden ‘İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukuna göre Evlenme’ konulu teziyle Yüksek Lisans mezunu oldu.

1987 yılında aynı enstitüden ‘İslam Hukukuna ve Türk Medeni Hukukuna Göre Aile Hayatı’ konulu teziyle doktora diploması aldı. 20 Şubat 1987 tarihinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde okutman olarak Devlet Memurluğu görevine yeniden başlayan Zekeriya Beyaz, 23 Nisan 1991 tarihinde Sosyoloji Doçenti oldu.

İlahiyatçı ve akademisyen Zekeriya Beyaz hayatını kaybetti: Zekeriya Beyaz kimdir? Zekeriya Beyaz kaç yaşında ve neden öldü? - Resim : 2

14 Ocak 1999 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi profesörlüğü kadrosuna atandı. 1 Aralık 2000 - 1 Aralık 2003 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı.

Zekeriya Beyaz, 4 Aralık 2003 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eski görevine döndü. 2005 Yılı Şubat ayı başında 1 Mart 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaş haddinden emekli oldu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin