Fazıl Say Kaz Dağları için çaldı

Dünyaca ünlü piyanist, 'Su ve Vicdan Nöbeti' kamp alanında konser verdi.

Google Haberlere Abone ol
Fazıl Say Kaz Dağları için çaldı

Kaz Dağları'nda devam eden madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan çevre mücadelesi sürüyor. Ünlü piyanist Fazıl Say, Su ve Vicdan Nöbeti kamp alanında konser verdi. Konser sırasında bir konuşma yapan Say, "Onur duydum Türk halkıyla bugün. İlk gününden itibaren doğayı savunanlara da bir teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yönlendirdiler ve konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum" dedi.

Sabah saatlerinde bölgeye giden ünlü sanatçı saat 09.30’da sound check için alana yerleştirilen piyanosunun başına geçti. Sanatçının performansı alkışlarla bölündü.

'Yaşamaktan yana olmalıyız'Sözcü'den Mehmet Andaç'ın haberine göre; saat 11:00’de başlayan ve 12:30 civarında sona eren konsere gitmek isteyen vatandaşlar şehir merkezinde uzun kuyruklar oluşturdu. Konser sırasında bir açıklama yapan Fazıl Say, “Bugün burada doğayı korumak için bu kadar kabalık olması, bu kadar aydının bir araya gelmesi beni çok heyecanlandırdı, mutlu etti. Onur duydum Türk halkıyla bugün. Aslında Kaz Dağları için başlatılan kampanyanın 24’üncü gününde, ilk gününden itibaren doğayı savunanlara da bir teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yönlendirdiler ve konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Onları yalnız bırakmamak için burada amacımız bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar, hep beraber gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum” dedi.Fazıl Say, konser sırasında kendi bestelemiş olduğu Kaz Dağları marşını da çaldı.

Konsere ilgi büyüktü. Vatandaşlar konser bölgesine gidecek otobüslere binebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Bu arada bölgedeki yoğunluktan dolayı internete erişim konusunda sıkıntılar yaşandığı da bildirildi.

Başkandan 'Truva Atı' benzetmesiFazıl Say'ın konser verdiği alanda bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da “Muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar. Ya bir insan yolculuğa çıkar. Ya da şehre bir yabancı gelir. Bugün şehrimize Kaz Dağları hepimizin, ormanlar hepimizin muhteşem bir hikâye yazmaya gelen güzel yürekli insanlar hoş geldiniz. Şehre yabancıların gelmesi her zaman muhteşem hikâyelerin başlangıcı olmuyor. Şehre gelen yabancılar bazen güzelliklerinizi görmek için değil, onları sizden çalmak için geliyor. Bu topraklara Truva atının içine gizlenerek girmiş yabancılar vardı. Coşku ile karşılanan kahraman at bir efsanenin sonu oldu. Asıl niyeti kötü olanlar cömerttir ilk bakışta yardımseverlerdir hatta. Truva atı aynı coğrafyada yine sahnede” dedi.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin