Faruk Bildirici'den Enver Aysever'e gazetecilik dersi: Belediyelerle mali ilişkiye girmemeliydi!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 13 Ocak 2021’de açtığı “Okuma-yazma ve yazarlık atölyesi” ihalesi ve Enver Aysever'in ilişkisi üzerine yazdı.

Google Haberlere Abone ol
Faruk Bildirici'den Enver Aysever'e gazetecilik dersi: Belediyelerle mali ilişkiye girmemeliydi!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Cumhuriyet gazetesi yazarı Enver Aysever'in İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Yaşam Boyu Eğitim Projesi' kapsamında kurulacak olan 'okur yazarlık' atölyesine ilişkin olarak başlayan 'adrese teslim ihale' tartışmalarını yorumladı.

Faruk Bildirici, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde “Ekonomik mali bilgi” başlığını hatırlattı, "Etik nedenlerle Enver Aysever’in, bir gazeteci-yazar olarak belediyeler ve şirketlerle ticari/mali ilişkiler içine girmesi yanlıştır. Sadece Enver Aysever’in değil, bütün gazeteci-yazarların belediyelerle bu tür ilişkilere girmesi 'normal' gibi görülemez, normalleştirilemez." değerlendirmesini yaptı.

Bildirici, farukbildirici.com'daki yazısında, "Aysever, belediyelere yaptığı paralı işleri savunurken, söz konusu belediyelerden aldığı miktarları da açıklasa bu konudaki belirsizliği gidermiş olurdu. Ama miktarları açıklamaktan kaçındı.

Enver Aysever’in, belediyeye böyle bir etkinlik düzenlemesinde etik sorun olup olmadığını anlamak için öncelikle kimliğine bakmak gerekir. Enver Aysever, sadece kurgusal edebi ürünler kaleme alan bir yazar değil. Öyle olsaydı gazetecilik etiği dışında değerlendirmek gerekirdi. Fakat aynı zamanda bir gazeteci- yazar. Daha önce çeşitli televizyon kanallarında program yapmıştı; son olarak da Cumhuriyet gazetesinde siyasi içerikli yazılar yazıyor. O nedenle (ihale sözleşmesinde de belirtildiği gibi) gazeteci-yazar kimliği öne çıkıyor ve belediyelerle kurduğu ilişki, gazetecilik etiği kapsamına giriyor" düşüncesini dile getirdi.

Faruk Bildirici'nin yazısını okumak için TIKLAYIN

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin