Dışişleri'nden Danimarka'ya sert tepki: Tepkisiz kalan yönetimlerin sorumluluğu var!

İsveç ve Hollanda'nın bu defa da Danimarka'da Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonu gerçekleştirildi. Sert açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, "Bu eylemler karşısında tepkisiz kalan yönetimlere sorumluluklarını hatırlatıyor, savunduklarını iddia ettikleri evrensel değerlerin ayaklar altına alınmasına seyirci kalmamaya davet ediyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Dışişleri'nden Danimarka'ya sert tepki: Tepkisiz kalan yönetimlerin sorumluluğu var!

Dışişleri Bakanlığı'nca "İsveç’te kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı gerçekleştirilen nefret suçunun bugün Danimarka’nın Kopenhag şehrinde aynı İslam düşmanı şarlatan tarafından tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz" açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsveç ve Hollanda’dan sonra bu defa Danimarka’da gerçekleştirilen bu alçak eylemin tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi Avrupa’da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin sözde özgürlük ortamını suistimal ederek eriştiği tehlikeli boyutları ortaya koyması bakımından endişe vericidir.

Avrupa’da milyonlarca insanın hassasiyetlerini rencide eden bu tür iğrenç eylemlere müsamaha gösterilmesi barış içinde bir arada yaşama pratiğini tehdit etmekte ve her gün Avrupa’nın bir yerinde meydana gelen ırkçı, yabancı düşmanı ve İslam karşıtı saldırıları kışkırtmaktadır. Avrupa toplumunun ayrılmaz parçası olan Müslümanları ötekileştiren bu eylemler karşısında tepkisiz kalan yönetimlere sorumluluklarını hatırlatıyor, savunduklarını iddia ettikleri evrensel değerlerin ayaklar altına alınmasına seyirci kalmamaya davet ediyoruz" denildi.

Öte yandan Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi, bugün ülkesinde Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren eyleme izin verilmesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Büyükelçiye, açıkça nefret suçu niteliğindeki provokatif eyleme izin verilmesinin en güçlü şekilde kınandığı ve Danimarka'nın bu tutumunun kabul edilemez olduğu iletilmişti.

HER CUMA KURAN YAKACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Türkiye büyükelçiliği yakınlarında geçen hafta Kuran’ı Kerim yakan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’dan skandal bir açıklama daha yaparak İsveç'e NATO'ya giriş izni verene kadar her Cuma Türk büyükelçiliği önünde Kuran yakacağını açıkladı.

Paludan, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın Dortheavej semtinde cuma namazı bitiminde İslam Toplumu derneğine ait caminin karşısına geldi. Aşırı sağcı lider, bir akaryakıt istasyonunun hemen önünde polisin kordonla çevirdiği noktada başında kaskla Kur'an-ı Kerim yaktı.

 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin