Cumhuriyet çalışanlarından işine son verilen Aykut Küçükkaya'ya destek açıklaması

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, 8 sendikalı gazetecinin işten çıkarılmasının ardından, yönetime tepki olarak Genel Yayın Yönetmeni görevinden istifa etmişti. Gelen tepkiler üzerine 8 çalışanla beraber Küçükkaya'nın da gazeteye döneceği söylenmişti. Ancak, Cumhuriyet yönetimi, Aykut Küçükkaya ile yollarını ayırdı. Bu olay üzerine gazete çalışanlarından açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
Medyatava Özel Cumhuriyet çalışanlarından işine son verilen Aykut Küçükkaya'ya destek açıklaması

Aykut Küçükkaya'nın dün Cumhuriyet yönetimi tarafından gazeteye çağrıldığını, yönetimin kendisine tazminatını ödeyerek işten çıkarıldığını ilettiğini, ilk MedyaTava açıklamıştı.

Genel Yayın Yönetmenliğine değilse bile başka bir görev üstlenerek Cumhuriyet gazetesine dönmesi beklenen Aykut Küçükkaya, dün yönetim tarafından toplantıya çağrıldı. Gazete yönetimi, Küçükkaya haklarını ödeyerek işine son verildiğini tebliğ etti.

Bu olayın ardından gazete çalışanlarından açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Cumhuriyet gazetesi yönetiminin sendikal süreç devam ederken, haksız bir şekilde işten çıkardığı 8 çalışma arkadaşımızla dayanışma için istifa eden Genel Yayın Yönetmenimiz Aykut Küçükkaya’nın gazetesiyle bağı dün itibariyle koparıldı.

Bu süreçte görüşmeler yaptığımız vakıf ve gazete yönetimi, Küçükkaya’nın istifasının kabul edilmediğini, Cumhuriyet’te kalacağını açıklamışlardı. Ancak ne yazık ki dün itibarıyla tüm bu sözlerin yerine gelmediğini büyük üzüntüyle öğrendik. Küçükkaya’nın emekten yana tavrı nedeniyle cezalandırılması bizleri derinden yaraladı.

Ayrıca, genel yayın yönetmenimizin istifası ve Cumhuriyet okurlarının güçlü tepkisi üzerine işten atılma kararları iptal edilen 8 çalışma arkadaşımızın bir bölümü de görevlerine iade edilmedi.

Cumhuriyet yönetimini, Cumhuriyet gazetesinin ilkelerine sonuna kadar bağlı olan, araştırmacı gazeteciliği ile isim yapmış Aykut Küçükkaya’ya ilişkin kararını geri çekmeye çağırıyoruz. Cumhuriyet’in değerleriyle gelecek kuşaklara taşınması, ülkemiz tarihi bir süreçten geçerken, hepimizin en önemli görevidir. Cumhuriyet emekçisinin haksızlığa karşı her daim güçlü duruşu devam edecektir.

Cumhuriyet Emekçileri

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin