Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın'dan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e: 'Evet, müminler kardeştir; ama...'

Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın ile AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin arasındaki polemikte sular durulmuyor. İmam Boynukalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, ismini vermeden Zengin'e yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol
Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın'dan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e: 'Evet, müminler kardeştir; ama...'

Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı ile başlayan AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin arasındaki polemik devam ediyor. Boynukalın, kişisel sosyal medya hesabından Zengin'in adını kullanmaksızın art arda paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Mehmet Boynukalın, son mesajlarından birinde "Yaratılışa/fıtrata ve adalete aykırı olan kanunların bir gün mağlup olması kaçınılmazdır. Yaratılışa, fıtrata, Allah’ın hükmüne karşı çıkanlar mutlaka bir gün yanlış yolda olduğunu anlayacaktır." dedi.

Son dönemde, Cumhuriyet ve laiklik karşıtı söylemlerde bulunanlar arasında ön sırada gelen isimlerden biri haline gelen Ayasofya Camii Baş İmamı Mehmet Boynukalın, AK Parti içerisinde de taraflaşmalara neden oldu.

Tepki çeken açıklamalarını şeriat hukukunu dayanak göstererek savunan Boynukalın, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'i rahatsız etti.

Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın, Türkiye'deki kadın cinayetlerine olan bakışını sosyal medyadan paylaşırken "kadının erkeğe düşman edildiğini" savunmuştu. Bunun ardından Özlem Zengin'in karşı mesajı ile başlayan kavga partililer arasında da fikir ayrılığına neden oldu.

'BACIM SİZDEN BIKTIK'

Özlem Zengin'i hedef alan isimlerden birisi ise ayrıca dikkat çekiciydi. Zengin'e "Bacım sizden bıktık" diyerek tepki gösteren bu kişi, AKP ve MHP işbirliğiyle geçtiğimiz yıl yasal altyapısı hazırlanılarak kurulan İstanbul 2 No’lu Barosu'nun Bakırköy Adli Yardım Sorumlusu Avukat Akif İstiklal Emre'ydi.

'Baş İmam' Boynukalın'ın sözlerini Twitter hesabından bir kez daha paylaşan Avukat Emre, Özlem Zengin'e seslenerek "Bacım senden ve senin gibilerden bıktık artık. Siz kimseyi, hiç bir Müslümanı, temsil etmiyorsunuz. Hadi Mehmet Boynukalın hocamızı bırakın başka yerde nifak çıkarın" ifadelerini kullandı.

'EVET, MÜMİNLER KARDEŞTİR; AMA…'

Mehmet Boynukalın ise AKP’li Özlem Zengin’e yönelik mesajlarını sürdürdü. Boynukalın son mesajında “Sözlerim kimsenin şahsına değil ‘Sen imamsın, namazını kıldır, başka bir şey söylemeye hakkın yok’ zihniyetine karşıdır. Evet, müminler kardeştir; ama birbirlerinin hukukunu korumalı ve birbirlerine saygı göstermelidir. Kardeşlerime sevgi ve hürmetim bakidir. Selam ve dua ile” ifadelerini kullandı.

AKP’DEN YANIT: HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI

Boynukalın’ın tartışılan paylaşımlarıyla ilgili AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, katıldığı programda konunun sorulması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Kadın - erkek meselesine dair dini de referans yaparak, katı, sert açıklamalar yapmayı problemli görüyorum ve bize fayda vermiyor. Tam tersine incitiyor, kadınları da incitiyor, bu alanda çalışanların yükünü arttırıyor. Ve daha önemli bu açıklamalar siyasetin yükünü arttıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum.”

BOYNUKALIN'DAN YENİ AÇIKLAMA

AKP’li Özlem Zengin’in açıklamalarının ardından Ayasofya İmamı Boynukalın sosyal medyadan yeni paylaşımlarda bulundu. Boynukalın, şunları kaydetti:

“1. Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber efendimiz (s.a.s)'in sünnetinde kadınlara iyi davranmayla ilgili bir çok emir olduğu hepimizin malumudur. Bu emirlerin hepsinin başımızın üstünde yeri var. Yine Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamberimizin sünnetinde bugün yaşanan cinayet ve şiddet gibi

2. sorunların çözümüne dair bir çok hüküm de bulunur. Ülkemizde bu alanda yaşanan sorunların kaynağı batıdan gelen ve bizim din, örf ve adetimize uymayan düzenlemelerdir. Sorunun kaynağı olan yerde çözüm aramak beyhude bir uğraştır. Müslümanlar çözümü Rablerinin dediğinde aramalı.”

'ALLAH'IN HÜKMÜNE KARŞI ÇIKANLAR YANLIŞ YOLDA OLDUĞUNU ANLAYACAKTIR'

Boynukalın, isim vermeden Zengin’e verdiği yanıtta, ayrıca şunları kaydetti:

“Tesettürü Allah'ın emri bilip bunu uygulayan kardeşlerimiz, siz bu davranışınızla İslam'ın bir şiarını/sembolünü yaşatıyorsunuz ve bizim için çok değerlisiniz; ancak Allah'ın dini bir bütündür ve biz erkeğiyle, kadınıyla dinin, Kur'an'ın hepsine iman etmekle yükümlüyüz.

Aile toplumun, milletin, devletin en küçük birimidir. Kur'an-ı Kerim bu birimin yönetim hakkını erkeğe vermiştir (Nisa suresi 34). Dine, akla ve yaratılışa/fıtrata, insanın doğasına uygun olan da budur. Nitekim 2001'e kadar yürürlükte kalan eski medeni kanun ailenin reisinin erkek olduğunu kabul ediyordu. Yaratılışa/fıtrata ve adalete aykırı olan kanunların bir gün mağlup olması kaçınılmazdır. Yaratılışa, fıtrata, Allah’ın hükmüne karşı çıkanlar mutlaka bir gün yanlış yolda olduğunu anlayacaktır. Bizim amacımız bunun iş işten geçmeden anlaşılması.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin