0,89 ve 0,99 konut faiziyle ilgili şok iddia. Konut kredileriyle ilgili ünlü ekonomistten uyarı geldi: Uygulanabilir yöntem değil, rüzgar tersine dönebilir. Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir konut kredisi alacak olanları uyardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ına açıkladığı konut faizleri müjdesiyle birlikte kredi alacak olanlar için faizler 0,89 ve 0,99 oldu. Bu müjdenin hemen ardından ise konut fiyatları bir anda yükseldi. Ekonomist Remzi Özdemir de konut kredileriyle ilgili çok önemli bir yazı kaleme aldı ve uyarıda bulundu: Rüzgar tersine dönebilir.

Google Haberlere Abone ol
0,89 ve 0,99 konut faiziyle ilgili şok iddia. Konut kredileriyle ilgili ünlü ekonomistten uyarı geldi: Uygulanabilir yöntem değil, rüzgar tersine dönebilir. Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir konut kredisi alacak olanları uyardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa süre önce konut faizleriyle ilgili bir müjde vermişti.

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti: Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var. Son dönemde fahiş yükselişler nedeniyle konut inşaasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arzi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik. Üç ayrı paketi millletimizin huzuruna sunuyoruz. Birinci pakette ilk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.

İkinci paket konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp Döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler. Mayıs başı itibarıyla yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık. 1 yıl boyunca konut fiyatlarını duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli rakama kadar 36 ay vade ile finansmandan yararlanabilecek. Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ'ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız."

Konut faizlerinin düşürülmesi ve bunu sadece kamu bankalarının yapmasıyla ilgili ekonomistlerden de eleştiriler gelmişti. Bu yeni adımın konut fiyatlarını yükselteceği belirtilmişti ve Erdoğan'ın bu müjdesinden hemen sonra internet üzerindeki ilanların fiyatları bir anda yükseltilmişti.

Bununla ilgili bir yazı kaleme alan ekonomist Remzi Özdemir ise konut kredi faizleriyle ilgili önemli bir uyarıda bulundu ve "Bu enflasyonist ortam ve düşük faiz dünyada uygulanabilir bir yöntem değil. Bu nedenle Türkiye'de de fazla sürmeyecektir. Yani rüzgâr tersine dönebilir." dedi.

 

İşte Yeniçağ gazetesinden Remzi Özdemir'in "Kira öder gibi taksit ödemek" başlıklı yazısı

AKP hep böyleydi. Yani inşaat ve borsa aşkı yeni değil.

Onun için ekonominin iyi olduğunu gösteren iki önemli gösterge var.

Birincisi borsanın yükselmesi, ikincisi ise konut satışları.

Bu ikisinin iyi olması için her zaman büyük çaba sarf etmiştir.

Bugün borsa zaman zaman düşse bile, ertesi gün yeniden toparlıyor ve AKP'nin bu göstergesi çalışıyor.

Hatta geçen haftalarda gözlerindeki ışıltı ile ekonomiyi anlatan Bakan Nebati de borsanın ne kadar iyi olduğunu anlattı.

Demek ki, ekonomi iyiye gidiyor. Çünkü borsa çok iyi.

AKP için asıl önemli olan gösterge, yani inşaat sektörü bir süredir keyifsizdi. Yani satışlar istenildiği gibi değil, artan maliyetlerden dolayı fiyatlar yükseliyor, yükselen fiyatlar ise satışları olumsuz etkiliyordu.

 

Türkiye'nin en önemli lobisi inşaatçılar hemen devreye girdi ve saraya sinyali gönderdi:

Ekonomi bozuluyor!

Gerekli mesaj alındı ve hemen inşaatçılara yönelik bir paket geldi.

20 milyar ek kaynak ve kamu bankalarının konut kredisi faizi 0.98'e düşürüldü.

Ülke neredeyse kıtlık yaşıyor, bir avuç buğday için Rusya, Ukrayna ve Hindistan'ın eline bakıyoruz ama tarıma destek yerine betona tam destek veren bir iktidar.

Bugün evlerin mutfağındaki tencerede kaynayan bulgurdan tutun da pirinç, nohut, kuru fasulye ve daha birçok gıda maddesine kadar her şeyi ithal eden ülke, tarımı desteklemek yerine betona destek veriyor.

Kızmamak lazım!

Çünkü betondan başka bir şey bilmiyorlar. Dedim ya onlar için en önemli gösterge beton ve borsa…

İkisi iyi ise yeter. Bakın borsaya, irili ufaklı yüzlerce şirket geliyor. Bu halka arzların ne kadarı sağlıklı bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Gelelim asıl önemli konuya:

Konut kredisi faizleri 0.98'e düştü. Özel bankalar yüzde 2 ile kredi verirken kamu bankaları 0.98 ile adeta bedava para dağıtıyor. Üstelik resmî enflasyonun yüzde 70 olduğu bir dönemde size birisi yıllık yüzde 12'den para veriyor.

Bu devirde insana babası bu iyiliği yapmaz.

 

O halde ev alalım. 1 evi olan bir tane daha, iki evi olan 3. evi almalı. Çünkü bedava para var.

Peki gariban da alsın mı?

Hayır!

Çünkü onun gücü yetmeyecek! Yetse bile o ev onun elinde kalmayacak.

Şu an şöyle bir mantık var. Öyle lüks olmayan 800 bin liralık bir ev alsak, bunun 200 bin lirasını tamamlayıp kalan 600 bin lirayı kredi ile ödesek olmaz mı?

Kendimiz oturmasak bile kiraya veririz, evin kirası taksitleri öder.

Olmaz kardeşim!

Bırakalım 1 milyonu veya 2 milyonu sen 500 bin liralık krediyi bile ödeyemezsin.

Evet mantık doğru! Aldığın kredinin faizi enflasyon karşısında yok olacak. Ancak, burada iki sorun var.

Bir, bu iktidar yüksek enflasyon ortamında faizleri ne kadar düşük tutacak?

 

İki, yarın faizler zorunlu olarak artacak.

Faizler enflasyonun üzerine çıkarsa konut ve kiralardaki artış duracak. Ayrıca faizler yükselince piyasa doğal olarak duracak. Gelirindeki artış öyle yüksek olmayacak.

O zaman nasıl ödeyeceksin o taksiti?

Bu enflasyonist ortam ve düşük faiz dünyada uygulanabilir bir yöntem değil. Bu nedenle Türkiye'de de fazla sürmeyecektir.

Yani rüzgâr tersine dönebilir.

Önümüzdeki yıl seçim var ve AKP'nin gitmesi ile inşaat aşkı büyük ihtimalle son bulacaktır.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin