Yapay tatlandırıcı kanserojen çıktı. Özellikle kola içenleri de ilgilendiriyor: Birçok gıdayı tatlandırmak için kullanılan Aspartam kanserojen ilan edilecek

Sakızlardan gazlı sodalara ve hatta Coca-Cola'nın diyet içeceğine kadar birçok gıdada kullanılan aspartam maddesinin Temmuz ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen olarak ilan edileceği öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol
Yapay tatlandırıcı kanserojen çıktı. Özellikle kola içenleri de ilgilendiriyor: Birçok gıdayı tatlandırmak için kullanılan Aspartam kanserojen ilan edilecek - Resim: 3

'ARAŞTIRMA KAPSAMLI DEĞİL'

Uluslararası Tatlandırıcılar Birliği (ISA) Genel Sekreteri Frances Hunt-Wood, "IARC bir gıda güvenliği kuruluşu değildir ve aspartamla ilgili incelemeleri bilimsel olarak kapsamlı değildir ve büyük ölçüde itibarını yitirmiş araştırmalara dayanmaktadır" dedi. Üyeleri arasında Mars Wrigley, bir Coca-Cola birimi ve Cargill gibi markaların da bulunduğu kuruluş, "tüketicileri yanlış yönlendirebilecek IARC incelemesiyle ilgili ciddi endişeleri" olduğunu söyledi.

100 BİN YETİŞKİN İNCELENDİ

Aspartam yıllardır kapsamlı bir şekilde inceleniyor. Geçen yıl Fransa'da 100 bin yetişkin arasında yapılan gözlemsel bir çalışma, aspartam da dahil olmak üzere daha fazla miktarda yapay tatlandırıcı tüketen kişilerin kanser riskinin biraz daha yüksek olduğunu gösterdi.


SIRADAKİ GALERİ

Omzunuza düşen kepeklerden utanmaya son Omzunuza düşen kepeklerden utanmaya son