Yapay tatlandırıcı kanserojen çıktı. Özellikle kola içenleri de ilgilendiriyor: Birçok gıdayı tatlandırmak için kullanılan Aspartam kanserojen ilan edilecek

Sakızlardan gazlı sodalara ve hatta Coca-Cola'nın diyet içeceğine kadar birçok gıdada kullanılan aspartam maddesinin Temmuz ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen olarak ilan edileceği öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol
Yapay tatlandırıcı kanserojen çıktı. Özellikle kola içenleri de ilgilendiriyor: Birçok gıdayı tatlandırmak için kullanılan Aspartam kanserojen ilan edilecek - Resim: 2

SINIR: 12 KUTU DİYET KOLA

DSÖ ve Gıda ve Tarım Örgütü'nün Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi JEFCA, 1981'den bu yana aspartamın kabul edilen günlük limitler dahilinde tüketilmesinin güvenli olduğunu bildiriyor. Örneğin, 60 kilo ağırlığındaki bir yetişkinin risk altında olması için her gün içecekteki aspartam miktarına bağlı olarak 12 ila 36 kutu diyet soda içmesi gerekiyor. Bu görüş, ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere ulusal düzenleyiciler tarafından geniş ölçüde paylaşılıyor.

DSÖ'nün katkı maddeleri komitesi JECFA da bu yıl aspartam kullanımını gözden geçiriyor. Toplantısına haziran sonunda başlayan JECFA'nın bulgularını IARC'ın kararını açıkladığı gün, yani 14 Temmuz'da kamuoyuna duyurması bekleniyor.