Yapay tatlandırıcı kanserojen çıktı. Özellikle kola içenleri de ilgilendiriyor: Birçok gıdayı tatlandırmak için kullanılan Aspartam kanserojen ilan edilecek

Sakızlardan gazlı sodalara ve hatta Coca-Cola'nın diyet içeceğine kadar birçok gıdada kullanılan aspartam maddesinin Temmuz ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen olarak ilan edileceği öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol
Yapay tatlandırıcı kanserojen çıktı. Özellikle kola içenleri de ilgilendiriyor: Birçok gıdayı tatlandırmak için kullanılan Aspartam kanserojen ilan edilecek - Resim: 1

VOA Türkçe'de yer alan habere göre  aktardığına göre kaynaklar, Coca-Cola’nın diyet içeceğinden, bazı sakızlara ve diğer gazlı sodalara kadar birçok gıdada kullanılan aspartamın temmuz ayında DSÖ'nün kanser araştırma birimi olan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından ilk kez “insanlar için muhtemelen kanserojen” olarak listeleneceğini söyledi.

'POTANSİYEL TEHLİKE' DEĞERLENDİRİLİYOR

IARC kararını, yayınlanmış tüm kanıtlara dayanarak bir maddenin potansiyel bir tehlike olup olmadığını değerlendirerek alıyor ve IARC bir kişinin bir üründen ne kadarını güvenli bir şekilde tüketebileceği yönünde ise bir tavsiyede bulunmuyor. IARC'nin geçmişte farklı maddeler için verdiği benzer kararlar, tüketiciler arasında bu maddelerin kullanımına ilişkin endişeler yaratmış, davalara ve üreticiler üzerinde baskıya neden olmuştu.