Milyonlarca insana GSS uyarısı. Genel Sağlık Sigortası için yaş uyarısı yapıldı. Üniversite öğrencileri dikkat. GSS için uyarıda bulunuldu ve 20 ile 25 yaşa dikkat çekildi. GSS prim borcu olanlar ne yapacak?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olanlar dikkat. Üniversite öğrencileri için uyarıda bulunuldu ve yeni mezun gençlerin 2 yıl GSS muafiyeti bulunuyor. 2 yıllık muafiyet uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yaş hatırlatılması yapıldı.

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca insana GSS uyarısı. Genel Sağlık Sigortası için yaş uyarısı yapıldı. Üniversite öğrencileri dikkat. GSS için uyarıda bulunuldu ve 20 ile 25 yaşa dikkat çekildi. GSS prim borcu olanlar ne yapacak? - Resim: 3

MEZUNİYET TARİHİ ÖNEMLİ
2 yıllık süre, her öğrencinin mezuniyet tarihinden itibaren başlıyor. Öğrencilerin mezuniyet kayıtları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) kayıtlarından elektronik ortamda alınarak GSS tescil işlemleri yapılıyor. 2 yıllık süre, her gencin kendi mezuniyet tarihine göre belirleniyor.

DOLANLAR NE YAPIYOR?
Mezuniyetten sonra 2 yıllık süre dolduğu halde işe giremeyen veya 2 yıldan önce yaş sınırını doldurmuş olan gençler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından GSS yükümlüsü sayılıyor. Bu durumda her ay, şu anki rakamlarla 194,13 prim ödemek gerekir. Ödeme gücü olmayanların primini devlet karşılıyor. Bunun için hane içinde kişi başına gelirin brüt asgari ücretin 3'te 1'inin (mevcut asgari ücrete göre 2 bin 157 liranın) altında olması gerekiyor.