Meğer suda haşlamak lezzetini kaçırıyormuş: Ünlü makarna ve hamur işi ustası makarnanın tüyosunu açıkladı

İtalya’da ortaya çıkıp tüm dünya mutfaklarına yayılan makarnanın pişmediği ev yoktur. Peki, severek tüketilen makarnayı suda haşlamanın, İtalyanlara göre lezzet kaçırdığını biliyor muydunuz? Yapışmayan ve yumuşacık olan makarnanın az bilinen püf noktası, sütle haşlanmasında saklı. İşte lezzetli mi lezzetli orijinal sütlü makarna tarifi…

Google Haberlere Abone ol
Meğer suda haşlamak lezzetini kaçırıyormuş: Ünlü makarna ve hamur işi ustası makarnanın tüyosunu açıkladı - Resim: 2

YAPILIŞI

Su, zeytinyağı ve tuzu bir tencerenin içerisine alın ve kaynatın. Kaynayan suya makarnaları ekleyin ve 7 dakika kadar haşlayın. Süzgeçle süzdüğünüz makarnayı bir kenara alın. Tencerenin içine süt, tereyağı ve kaşar peynirini ekleyin, sonra makarnaları ekleyin. Makarna sütü güzelce çekene kadar karıştırarak pişirin. Sütü tamamen çektiğinde makarnanız hazır demektir. Ardından tuz ve karabiber ilave edin ve ocaktan alın. Sıcak sıcak servis edin. Üzerine maydanoz, taze kekik ya da fesleğen ilave ederek de servis edebilirsiniz.

MAKARNANIN TARİHİ

Makarna geleneksel İtalyan mutfağının temel besini ve ulusal yemeğidir. İlk olarak 1154 yılında İtalya’nın Sicilya Adası’nda ortaya çıktı. Makarnanın bir çeşidi olan itriya, 800’lü yıllarda Sicilya ve Cezayir’de hüküm süren Ağlebîler tarafından Sicilya adasına taşınmıştır.

SIRADAKİ GALERİ

Çok zekiyim diyenler bile şaşıp kalıyor Çok zekiyim diyenler bile şaşıp kalıyor