Mart ayında başvuran EYT'liye müjde geldi. EYT emeklilerinin hesabına hem bayram ikramiyesi yatacak hem de en az 1.5 maaş alacak

EYT düzenlemesi ile birlikte milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılanlar mağduru SGK merkezlerine giderek veya e-Devlet üzerinden emekli olmak için başvuru yaptı. Mart ayında emeklilik için müracaat eden EYT'lilere müjde geldi. EYT emeklileri hem bayram ikramiyeleri alacak hem de enflasyon farkı eklenen maaşlarını alacak. Üstelik EYT emeklilerine ilk maaşlarında en az 1.5 maaş yatacak. Bunun için en önemli kriter başvuru tarihleri.

Google Haberlere Abone ol
Mart ayında başvuran EYT'liye müjde geldi. EYT emeklilerinin hesabına hem bayram ikramiyesi yatacak hem de en az 1.5 maaş alacak - Resim: 3

İKRAMİYE OLARAK KAÇ LİRA ÖDENECEK?

Mevcut uygulamada emekliler her iki bayram için 1.100 TL'den toplamda 2.200 TL bayram ikramiyesi alıyorlar. Ancak bu sene bu ikramiyenin artırılması da söz konusu. Bu konuda bir karar alındığında emeklilere duyuru yapılacak ve yeni rakam yatırılacak. Ancak bir değişiklik olmaz ise Nisan ayında hak sahibi her emeklinin ve EYT'linin hesabına 1.100 TL yatırılacak.

Mart ayında müracaat eden EYT'liler Nisan ayında Ramazan bayramı ikramiyelerini aldıktan sonra Haziran ayında ise ikinci ikramiyelerini Kurban bayramı öncesinde hesaplarında görecek. EYT'liler bu ikramiyelerini aldıktan sonra 3 Temmuz'da açıklanacak 6 aylık enflasyonu bekleyecek. Bu tarihte açıklanacak 6 enflasyon oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına aynen yansıtılacak.

Emekli Sandığı emeklileri için ise toplu sözleşme zammına ilaveten fark oluşturacak. Burada daha önceki dönemlerde olduğu gibi enflasyon artışının üzerine bir refah payı verilmesi de söz konusu olabilecek.

SIRADAKİ GALERİ

Cebinde 1200 TL'si olana bile çağrı yaptı Cebinde 1200 TL'si olana bile çağrı yaptı