Lastik üzerindeki o rakamın sırrı ortaya çıktı. Milyonlarca sürücü bu sorunun cevabını arıyordu. İşte araç lastiklerinin üzerindeki rakam ve harflerin anlamı

Araç lastiklerinin üzerindeki rakamlar ve harfler ne anlama geliyor? Milyonlarca sürücünün merak ettiği o bilgiler ortaya çıktı. İşte lastik üzerindeki o rakamın sırrı.

Google Haberlere Abone ol
Lastik üzerindeki o rakamın sırrı ortaya çıktı. Milyonlarca sürücü bu sorunun cevabını arıyordu. İşte araç lastiklerinin üzerindeki rakam ve harflerin anlamı - Resim: 3

Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

lastik.com.tr'deki bilgilere göre yaz veya kış lastiği seçerken, öncelikle lastiğin kullanacağınız şartlara ve mevsime uygun olduğundan emin olmalısınız.

Lastiğin araca tam ve güvenli montajının yapılabilmesi için boyutlarının aracınıza uygun olduğuna bakmalısınız.

Aracın üretici belgeleri lastik seçiminde referans olabilir. Eğer yasal hız sınırları ve yük kapasitesine uyuyorsa, yasal bir kısıtlama bulunmuyorsa, trafik yönetmeliğine uygunsa, üretici belgelerindeki öneri sınırları içinde yer alıyorsa araç sahipleri arabalarına daha yüksek hız ve yük kapasiteli lastikler takabilir.

Üreticinin önerdiğinden daha düşük limitlerde lastikler de kullanılabilir. Bu durumda lastiklerin maksimum hız ve yük sınırını sürücü bilmeli ve aracı buna göre kontrol etmelidir. Araç asla bu limitlerin üstünde kullanılmamalı, yük taşımamalıdır. Bilgilerin sürücüye hatırlatılması için bilgilendirici bir etiket, sürücünün görüş hizasına asılmalıdır.

Fazla yük bindirmek aracın bileşenlerine baskı yapacağı için likit tüketimini, direksiyon hakimiyetini ve lastik aşınmasını etkiler. Lastiğin patlamasına bile neden olabilir. 

SIRADAKİ GALERİ

WhatsApp kullananlar dikkat WhatsApp kullananlar dikkat