Lastik üzerindeki o rakamın sırrı ortaya çıktı. Milyonlarca sürücü bu sorunun cevabını arıyordu. İşte araç lastiklerinin üzerindeki rakam ve harflerin anlamı

Araç lastiklerinin üzerindeki rakamlar ve harfler ne anlama geliyor? Milyonlarca sürücünün merak ettiği o bilgiler ortaya çıktı. İşte lastik üzerindeki o rakamın sırrı.

Google Haberlere Abone ol
Lastik üzerindeki o rakamın sırrı ortaya çıktı. Milyonlarca sürücü bu sorunun cevabını arıyordu. İşte araç lastiklerinin üzerindeki rakam ve harflerin anlamı - Resim: 2


Lastik Genişliği:

Lastik genişliği lastiğin yanaktan yanağa ölçülen, milimetre cinsindeki genişliğini ifade eder. Örnekteki araç için bu değer 205 mm'dir.

En Boy Oranı:

Lastik genişliği ile lastik kesiti oranı ise en boy oranıdır. Örnekteki 55 en boy oranı, lastik yüksekliğinin, lastiğin genişliğinin %55'i kadar olduğunu anlatır.

Lastik Çapı:

Lastiğin çapı, yüksekliği inç değeri ile ifade edilir. Örnekte bu değer 16, yani lastik çapı 16 inçtir.

Yük Endeksi:

Yük endeksi lastiğin maksimum taşıma kapasitesinin göstergesidir. Kilogram olarak hesaplama yapılır. Uluslararası standart olan ETRTO tablosu üzerinden araçların yük endeksi değerine bakılır. Örnek olarak 91 rakamı görülen lastiklerin yük endeksine göre taşıma kapasitesi 615 kilogramdır.

Hız Sınıfı:

Hız sınıfı, ideal ölçülerde şişirilen lastiklerin, yük altında ulaşabileceği maksimum hızı belirtir. Yük endeksi değerinin yanındaki harf hız sınıfını ifade eder. Örneğimizde bu değer V'dir. V olan lastikler saatte maksimum 240 km hıza çıkabilir.

Lastik çeşitleri: Lastik üzerinde harf yoksa veya P harfi görülüyorsa binek otomobil lastiği olduğu anlaşılır.

Yapı:

Lastik üzerindeki R harfi, radyal yapıyı anlatır. Yeni lastiklerin neredeyse hepsi bu sistemle üretilir.

Sırt Aşınma Göstergesi:

TWI harflerini gördüğünüzde sırt aşınma göstergelerinin yerini anlayabilirsiniz. Lastikleri kontrol ederek aşınma göstergesi sert kauçuklar ortaya çıktığında lastikleri değiştirme zamanınızın geldiğini fark edebilirsiniz.

Üretim Tarihi:

Lastiklerde üretim tarihi de yer alır. Yanak markalamasında yer alan dört haneli kod, lastiğin üretildiği haftayı ve yılı ifade eder. Ör: 5219, 52. Hafta 2019 Yılı anlamına gelir.

Diğer ibareler: Lastik üzerinde lastiğin üretildiği fabrikanın, zorunlu olmayan lastik üreticisine ait kod da bulunabilir. ECE yönetmeliği onay işareti ve numarasına, dönüş yönünü gösteren oka, DOT bilgilerine ve lastiğin markasına da lastik üzerindeki bilgilerden ulaşılabilir.