Lastik üzerindeki o rakamın sırrı ortaya çıktı. Milyonlarca sürücü bu sorunun cevabını arıyordu. İşte araç lastiklerinin üzerindeki rakam ve harflerin anlamı

Araç lastiklerinin üzerindeki rakamlar ve harfler ne anlama geliyor? Milyonlarca sürücünün merak ettiği o bilgiler ortaya çıktı. İşte lastik üzerindeki o rakamın sırrı.

Google Haberlere Abone ol
Lastik üzerindeki o rakamın sırrı ortaya çıktı. Milyonlarca sürücü bu sorunun cevabını arıyordu. İşte araç lastiklerinin üzerindeki rakam ve harflerin anlamı - Resim: 1

Lastik Yanak Markalamasındaki Sayı ve Harfler Ne Anlama Gelir?

Lastik seçerken farklı ebat, yük ve endeks ibarelerini lastiklerin üzerinde görebilirsiniz. Lastiklerin yanak markalamasında bulunan farklı harf ve numaralar, aracınız "artık lastik değiştir" sinyali verdiğinde aracınıza uygun, doğru lastiği seçmenize rehberlik eder. Aracınıza uygun lastik, ebat, kullanılacak mevsim, aracınızın üreticisi tarafından belirlenen yük kapasitesi, hız sınıfı ve yerel trafik kanunları gibi bazı koşullar göz önüne alınarak seçilir.

Oto lastiklerin üzerindeki ibareleri örnekler üzerinden daha rahat anlayabilirsiniz. Örneğin 205 55 r16 yaz lastiği görmüş ve ihtiyacınıza uygun mu değerlendiriyor olabilirsiniz. Bu lastiğin sonunda ise 91V değeri yer aldığını düşünebilirsiniz. Öncelikle eğer sıcak hava koşullarına, yaz şartlarına uygun bir lastik arıyorsanız bu ürünü değerlendirebilirsiniz.

Lastik yanağındaki 205 ibaresi lastik genişliğini, 55R en boy oranını, 16 lastik çapını, 91 yük endeksini, V ise hız sınıfını ifade eder.