Kaz Dağları karsız kaldı. Mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'nı da bu yıl kuraklık vurdu: Mart ayı boyunca ilk kez karsız kaldı

Çok sayıda su kaynağı barındırdığı için mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak adı geçen Kaz Dağları bu yıl mart ayında karsız kaldı. Kaz Dağları'ndan beslenen Bayramiç Barajı'nın doluluk oranı yaşanan kuraklık nedeniyle kasım ayında yüzde 10'lara kadar düştü.

Google Haberlere Abone ol
Kaz Dağları karsız kaldı. Mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'nı da bu yıl kuraklık vurdu: Mart ayı boyunca ilk kez karsız kaldı - Resim: 3

Kaz Dağları'nın mart ayında ilk defa karsız kaldığına dikkat çeken Şen, "Çok az bir kar yağdı ancak bu yağış bize yeterli değil. Çünkü Bayramiç Barajı'nın havzası oldukça geniş. Bayramiç Ovası, Ezine Ovası, Kumkale ve Batak Ovası'nın, su ihtiyacı Bayramiç Barajı'ndan karşılanıyor. İlerleyen dönemlerde sıcaklıkları, buharlaşmayı hesaba katarak, tedbirimizi baştan almalıyız.

Bu noktada damla sulama sistemleri vazgeçilmezimizdir. Mutlaka bütün çiftçilerimiz sulamalarını damlama yoluyla, suyumuzu israf etmeden kullanmalıdır" diye konuştu.

SIRADAKİ GALERİ

Yemeklik tuz için flaş düzenleme Yemeklik tuz için flaş düzenleme
Kaynak: DHA