Kaz Dağları karsız kaldı. Mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'nı da bu yıl kuraklık vurdu: Mart ayı boyunca ilk kez karsız kaldı

Çok sayıda su kaynağı barındırdığı için mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak adı geçen Kaz Dağları bu yıl mart ayında karsız kaldı. Kaz Dağları'ndan beslenen Bayramiç Barajı'nın doluluk oranı yaşanan kuraklık nedeniyle kasım ayında yüzde 10'lara kadar düştü.

Google Haberlere Abone ol
Kaz Dağları karsız kaldı. Mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'nı da bu yıl kuraklık vurdu: Mart ayı boyunca ilk kez karsız kaldı - Resim: 1

Çanakkale'de çok sayıda su kaynağını içerisinde barındırdığı için mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'ndan beslenen Bayramiç Barajı'nda doluluk yüzde 59 olarak ölçüldü. Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen, "Su miktarı geçtiğimiz yıllara göre bu oran çok düşük. İlerleyen dönemlerde mağdur olmamak için tedbirimizi baştan alacağız. Kaz Dağları bu zaman kadar mart ayı boyunca hiç karsız kalmamıştı. İlk defa bu yıl Kaz Dağları'nın zirvesi karsız kaldı. Kar çok az yağdı" dedi.

Türkiye'de özellikle son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle barajlardaki doluluk oranları azaldı. Mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'ndan beslenen Bayramiç Barajı'nın doluluk oranı yaşanan kuraklık nedeniyle kasım ayında yüzde 10'lara kadar düştü. Mart ayında bölgede etkili olan yağışlarla birlikte 96,5 milyon metreküp su kapasitesine sahip barajdaki su seviyesi yüzde 59'lara kadar çıktı.

Kaynak: DHA